Vefatının 3. Yıldönümünde büyük ustayı özlem ve rahmetle anıyoruz..

1302209_620x410

Bugün Tuncel Kurtiz’in ölüm yıldönümü

 

Usta sanatçı Tuncel Kurtiz ölümünün 3. yılında saygı ve sevgiyle anılıyor.

Usta oyuncu Tuncel Kurtiz, arkasında yüzlerce film, tiyatro oyunu ve dizi bırakarak 27 Eylül 2013’de yaşama veda etti. Bugün birçok sosyal medya kullanıcısı ölümünün 3. yılında usta oyuncuyu saygı ve sevgiyle anıyor…

TUNCEL KURTİZ KİMDİR?

1 Şubat 1936 tarihinde İzmit’te hayata gözlerini açan Tuncel Kurtiz, babası dolayısıyla biraz Selanikli, annesi dolayısıyla da biraz boşnak kanı taşımaktadır. İstanbul Üniversitesi’ne Edebiyat Fakültesi için kayıt yaptıran fakat aynı üniversitenin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne geçiş yapan Kurtiz,  oyunculuğa ise tiyatro ile başlamıştır.

İlk kez 1958 yılında Haldun Dormen Tiyatrosu’nda sahne alan Tuncel Kurtiz, Yurtiçi ve yurtdışında yer alan birçok tiyatroda sahne almıştır. Keşanlı Ali Destanı, Devr-i Süleyman ve Şeyh Bedrettin Destanı oyunlarında rol alan Kurtiz, 1964 yılında vizyona giren Orhan Günşiray’ın yönetmenliğini üstlendiği Şeytan’ın Uşakları filminde beyazperdeye adım atmıştır.

Yılmaz Güney’in Sürü, Umut ve Duvar gibi efsanevi filmlerinin de aralarında yer aldığı 50’den fazla filmde rol aldı.

Tuncer Kurtiz’in genç nesiller tarafından tanınması ise, son yıllarda oynadığı T.V. dizileri sayesinde oldu. 2003 yılında Alacakaranlık, 2006 yılında ise Hacı adlı dizilerde rol alan Kurtiz, özellikle 2007 yılında yayınlanan Asi ve 2009 yılında vizyona giren Ezel adlı dizilerle beraber popüleritesini büyük oranda arttırdı. Ezel adlı dizide canladırdığı Ramiz Dayı karakteri o kadar fazla sevildi ki, adına fan klüpleri kuruldu, filmde seslendirdiği replikler dillerden düşmez oldu.

1979 yılında çekilen sinema filmi Gül Hasan ile yönetmenliği denemiş olan Kurtiz ayrıca Gül Hasan ve Bereketli Topraklar Üzerinde (1980) adlı filmlerin senaryosunu da yazmıştır. Altın Portakal, Gümüş Ayı ve Altın Böcek ödüllerinin sahibi olan Kurtiz, son olarak Ezel adlı T.V. dizisinde Ramiz Dayı karakterini canlandırmıştır. 27 Eylül 2013’te İstanbul Etiler’deki evinde kalp krizi sonucu 77 yaşında hayata gözlerini yumdu. 29 Eylül 2013’te Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Çamlıbel köyünde defnedilmiştir.

 

www.haberturk.com