“Vuruşarak Çekilmek”: Mümtaz Soysal

Mümtaz Soysal

Mümtaz Hoca’yı efsane kılan önemli bir yanı, 60 ve 70’li yıllarda “yükselen Solun” önde gelen temsilcilerinden biri olması. Sol yükselirken, Hoca da yükseliyor.

“Denge” hayatında belki de, en çok kullandığı kavramlardan biri… Akıl, mantık, davranış ve hatta bilimsel araştırmalarda aradığı kavram hep “dengeden” geçiyor. “Dengeli bir yaşam”…

Hocalığında da, öğrencilerine yaklaşımında da, öğretilerinde de, siyasette de, kitaplarında da, günlük yazılarında ve özel yaşamında da, “dengeli olmayı” ön planda tutan mütevazı bir bilim adamı.

Prof. Dr. Mümtaz Soysal…

Öğrencilerin taptığı, saygıyı kusur etmeden, akla gelen her türlü soruyu sorabildiği, “arkadaşlık” ettiği, özel yaşamında güçlüklerle karşılaşmasına rağmen, hayatı kendisine ve çevresine kolaylaştıran bir insan.

Mümtaz Hoca Anayasa Hukuku alanında genç yaşta sivriliyor. 1960, 70 ve 80’lerin “efsane hocaları” arasında yerini alıyor. Her yaştan ve her siyasal görüşten saygı gören Mümtaz Bey’in önemli özelliklerinden biri, herhangi çetrefil bir sorun karşısında, herkesin üzerinde anlaşabileceği çözümü bulmaktan geçiyor.

Ankara akşamları

Benim Ankara yıllarımda Mümtaz Bey ile sohbetlerimizin sayısını anımsamıyorum. O yıllarda Ankara’da hayat akşamları ev toplantılarında en hararetli buluşmalarla, tartışmalarla ve bunun yanında çok hoş sohbetlerle geçiyor. Hoca ile hemen aynı çevreye sahip olduğumuz için sözünü ettiğim ev toplantılarında sık sık bir araya geliyoruz.

Genç yaşta hayata veda eden, edebiyatımızın önemli isimlerinden, eşi Sevgi Soysal ile katıldığı o akşam sohbetlerinin tadına doyum olmuyor.

Sevgi’nin en yakın arkadaşlarından biri Reşat Nuri Güntekin’in kızı Ela Güntekin. Sevgi ve aramızdan yine genç yaşta ayrılan Ela bilgili ve akıllı kadınlar. Biraz 70’li yılların TRT çevresi, biraz Siyasal Bilgiler Fakültesi çevresi, soldan gelen gazeteciler, yazarlar, sanatçılar ve edebiyatçılarla doyumsuz hale gelen sohbetler, benim özelimde, hayatımın en zengin yıllarının bir bölümünü oluşturuyor.

Kerim Afşar, Ahmet Arif, Fakir Baykurt, Talip Apaydın, Tahsin Saraç, Ankara’ya geldiklerinde Yaşar Kemal, Gülriz Sururi, Engin Cezzar ilk anda aklıma gelen o zenginliklerin önde gelen ölümsüz kahramanları, her biri ayrı bir efsane.

Yazının devamını okumak için tıklayın