Yerel basını duyun!

Salgın ve ardından getirilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle yerel basının sıkıntıları büyümeye devam ediyor. Ülkenin 4 kentinden gazeteciler, basının ayrım yapılmadan desteklenmesini istedi.

Koronavirüs (Covid-19) salgınının ülkede yayılmaya başlamasıyla birlikte yurttaşlar kendilerini karantinaya aldı. Ardından gelen sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte gazete tirajlarında önemli bir düşüş yaşandı. Bu durumdan en çok etkilenen ise yerel basın oldu. Pek çok yerel gazete baskısını durdurmak ya da azaltmak zorunda kaldı. Yani gazeteleri yaşatmaya yönelik önlemler yetersiz kaldı.

Trabzon, Antalya, Mersin ve Diyarbakır’daki yerel gazetelerin temsilcileri salgın günlerinde yaşadıkları zorlukları BirGün’e anlattı. Eşitlik, adalet ve demokrasi için yalnızca iktidara yakın olanların değil tüm basın kuruluşlarının desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken gazeteciler, şöyle konuştu:

GAZETELER YAŞAMAK ZORUNDA

yerel-basini-duyun-722797-1.

Trabzon-Kuzey Ekspres Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Fatma Yavuz: Gazeteler olarak ne yapacağımızı şaşırdık. Salgından önce 4 bin 500 tirajımız vardı. Şimdiyse 500 gazete basıyoruz.

Kısa çalışma ödeneğine başvurduk. Yurttaşların, bir takım kurumların verdiği destekler var. Asıl desteği devletten bekliyoruz. Geçen hafta 2 günlük yasakta çıkmama kararı aldık. 4 günlük yasakta gazetemizi çıkardık, renkli sayfalarımızı düşürmek zorunda kaldık. Kendimizce tasarruf ve çözüm yöntemleri arıyoruz ama önümüzü göremiyoruz.

Devlet ve Basın İlan Kurumu’ndan (BİK) destek bekliyoruz ama pek bir umudumuz yok. Basın İlan Kurumu’nun, ilan paylarını artırması lazım. Gazeteler çıkmak ve yaşamak zorunda. İktidarın desteklediği medya ayakta dursun, diğerleri ölsün böyle bir şey olamaz. Bu eşitlik ve adalet ilkelerine ters düşer.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan