2020’ye bir kala, kendime notlar! – Sefa Ulukan

Sefa Ulukan

Yıl sonu alışkanlığım, geçen yılda yaşadıklarıma bakar yeni yıla neler sığdırabileceğimi düşünürüm. Ne yapayım “oğlak” burcuyum. Ama bu yıl öyle değil !
Bundan sonra altı ile başlayan yaşlarım var önümde. Yepyeni bir yaşam dönemecimde “geri dönemeyeceğim” kararlarım var artık ve bir “oğlak kararlılığı” ile uygulayacağım.
Şöyle bir baktım geçen senelere, farkına varıp, “idrak etmek ” için.
Dolu dolu yaşamışım. Başarılarım olmuş, başaramadıklarım da bir o kadar. Sevinçlerim olmuş çokça, ama ağlamışım da salya sümük. Hatalarım olmuş bir o kadar, insanım ne de olsa. “Af çıkardım kendime” duyurulur.
Kazançlarım olmuş, ama kaybettiklerim de bir dolu. Eğilmişim, yıpranmışım ama yılmamışım, yıkılmamışım ve hala “inadına yaşama” derdindeyim.
Depremlerim olmuş, emek emek yaptıklarım bir anda yıkılıp gitmiş. Yeniden, yeni baştan başlamışım inatla.
Sevmişim “adam gibi” yüreğimi ortaya koyarak. Sevilmişim de, ama yaralanmış, kanamışım da. İflah olmaz bir şekilde sevmenin en güzel enerji kaynağım olduğuna inanmaya devam ediyorum. O yara kabukları bile güzel geliyor gözüme. Yaşanmışlıklar yüzümde, yüreğimde izler bırakmış beni ben yapan.
Üretmişim bunca yıl, hala yeni başlamanın heyacanı var içimde.
Gagamı kırmış, kanadımı yolmuş ve hepsinin yeniden çıkmasını beklemişim kartal misali. Artık açıyorum kanatlarımı ve salıyorum kendimi hayatımın bundan sonraki boşluğuna. Hiç korkum yok gelecek günlerden, her türlüsüne “aşılanmış” halde hazırım. Bu yılı, küllerimden doğan “Anka” kuşunun uçuş yılı ilan ediyorum kendime !
Her an’ın, her sağlıklı nefesimin keyfini çıkaracağım. Var olanla yetinip, fazlası değil, “gerektiği kadar” için çabalayacağım.
Her fırsatta gezip, dünyanın güzelliklerini yaşamaya çalışacağım, belki de aktarabilirim başkalarına da, ne de olsa “fotoğraf” var yaşamımda.
Bir “evlat” babası olarak, onun varlığının tadını çıkarıp, başarılarının gururunu dolu dolu yaşayıp, başaramadığında dağ gibi yanında duracağım.
Kalan zamanın kıymetini bilecek, buna değer katacaklar olacak yanımda,yöremde. Ne yüreğimde, ne de yanımda değer bilmeyenlerin yeri yok artık .Yaşananlar ve yaşatanlar sevgi ile hatırlanacak, küslük, kırgınlık olmayacak geride. Gereksiz ne bir insan ne de bir nesne kalmayacak hayatımda. Kahve falımda çıktı, “hanemde temizlik varmış” !.
1960 , 2020 ve 60 hepsi çok güzel geliyor gözüme şu 2019’un son gününde. Altmışıncı yaşımı ruhumun en genç heyecanıyla karşılıyorum, kıpır kıpır yüreğim. Bugüne kadar tüm yaşadıklarımın enerjisi ile kendime şu soruyu tekrar tekrar soruyorum “Ben değilsem, kim ? Şimdi değilse, ne zaman?”
Artık tecrübeli bir kaptanım, yanıma değerimi bilecek bir “anlam” alarak açılacağım açık denizlerine hayatın.
Bugüne kadar hayatımın her evresinde iyi, kötü, güzel, çirkin tüm yaşanılanlarla beni “ben” yapan herkese sonsuz şükran, sevgi ve saygılarımla.
Sefa Ulukan / 31 Aralık 2019 Adana