23. İstanbul Caz Festivali

Festival programı açıklandı

23. İstanbul Caz Festivali, 20’nin üzerinde mekânda 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek yaklaşık 50  konserle, bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin efsaneleriyle buluşturacak.

Başta müziğin efsane ismi Nile Rodgers ve grubu Chic olmak üzere, aralarında Damon Albarn & Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası (The Syrian National Orchestra for Arabic Music), Kamasi Washington, Ernest Ranglin, Hugh Coltman, Joss Stone & Vintage Trouble ve Gregory Porter gibi caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın farklı seslerini ağırlayacak olan 23. İstanbul Caz Festivali, bu yıl da Anadolu yakasında “Parklarda Caz” ve “Gece Gezmesi” etkinliklerini gerçekleştirecek. Festival programında bu yıl ayrıca ilk kez çocuklara yönelik bir etkinlik de yer alıyor. “Çocukça Bir Gün” başlıklı programda tüm gün boyunca konserler ve çeşitli atölyeler düzenlenecek.

Tüm şehre yayılan festival

Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, bu yıl ilk kez festivalde kullanılacak Beykoz Kundura Fabrikası ile Bomontiada, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon, İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi, KüçükÇiftlik Park, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Salon İKSV, Uniq Açıkhava Sahnesi, Zorlu PSM Ana Tiyatro ve Drama Sahnesi gibi çeşitli mekanlar 23. İstanbul Caz Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

Bu yıl da ücretsiz yapılacak Fenerbahçe Parkı’ndaki “Parklarda Caz” ve Kadıköy Moda’nın farklı mekânlarındaki “Gece Gezmesi” konserleriyle caz müziği şehrin birçok noktasına ulaşacak.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı ödülleri

23. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta müzisyenler Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’a takdim edilecek.

Özdemir Erdoğan, 1960 yılında TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası üyesi bas gitarist Eray Turgay’ın teşvik ve tavsiyeleriyle caz müziğiyle tanıştı. Bu ortamda yakınlaştığı isimler arasında Arif Mardin, İsmet Sıral, Emin Fındıkoğlu, Süheyl Denizci, Nejat Cendeli, Erol Pekcan bulunuyor. 1962-64 yılları arasında dünyanın tanınmış gitar hocalarından klasik gitar dersleri aldı, daha sonra İsmet Sıral Orkestrası ile kuzey ülkeleri ve daha çok İsveç’te profesyonel müzik kariyerini geliştirdi ve dünya cazcılarıyla tanışma ve çalışma fırsatı buldu. 1968 yılında İsmet Sıral Orkestrası’nın dağılmasından sonra bu orkestranın ağırlıklı üyelerinden olan Günnur Perin, Ayhan Yünkuş, Atakan Ünüvar, Fatih Erkoç, Uğur Dikmen, Onno Tunç’tan oluşan ilk profesyonel orkestrasını kurdu. 1974’ten itibaren Türk Müziği, Türk Halk Müziği ve diğer etnik müziklerle ilgili çalışmalara, 1975 yılında ise besteciliğe başladı. Erdoğan, birçok ödülün yanı sıra yurt dışında çeşitli festivallerde konserler ve konferanslar verdi, çeşitli panellerde yer aldı. 46 yıldır beste yapan ve şarkı söyleyen Erdoğan’a 1998’de T.C. Devlet Sanatçısı unvanı verildi. Erdoğan, ‘Sevdim Seni Bir Kere’, ‘İkinci Bahar’, ‘Baharda Kuşlar Gibi’, ‘Küçük Bir Aşk Masalı’, ‘Paranın Ne Önemi Var’, ‘Keman Öğretmeni’ gibi onlarca şarkıyı yorumuyla birçok nesile sevdirdi. 2014 yılında arşivlerde mutlaka bulunması gereken Türkiye Caz Tarihinde Işıksız Kalanlar adlı albümünü yayınladı.

Ergüven Başaran, müziğe Tevfik Çelen ve Salih Durutaş’tan klarinet, daha sonra Celal Bozsay’dan alto saksafon, Şerif Yüzbaşıoğlu’ndan armoni dersleri alarak başladı. 1963 yılında Kadri Ünalan, sırası ile Çetin İnöntepe, Selim Özer, Aydemir Mete, Mete Duruman, Ritim73 ve Süheyl Denizci orkestralarında çaldı. 1974 yılında Emin Fındıkoğlu ile Avrupa’ya gitmekten son anda vazgeçerek İBB’nin Şehir Orkestrası’nın açtığı imtihana katıldı. Sadece bir kişinin seçileceği sınavda jüri üyelerinden tam puan alarak birinci oldu. 1975 yılında TRT tarafından kurulan Eurovision Orkestrası’nda yıllarca görev alan Başaran, Ümit Aksu idaresinde TRT Radyo ve Caz Orkestrası’nda çalmaya başladı. 1976 yılında Uluslararası 1. Müzik Festivali’nde sahneye çıkan 69 kişilik orkestrada yer aldı. 1982 yılında Süheyl Denizci’nin kurduğu TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nda görev almaya başladı ve 2002’de ayrıldı. 1993 yılında Türkiye Polonya karma caz orkestrasında İmer Demirer, Neşet Ruacan gibi isimlerle yer aldı. 1980-99 arası İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’na misafir sanatçı olarak dahil olan Başaran, Türkiye’de ilk defa dört müzisyeni bir araya getirerek İstanbul Saksafon 4’lüsünü kurdu. İstanbul Caz Festivali kapsamında çeşitli etkinliklerde İstanbul Saksafon 4’lüsü ve son projesi Swing UNLTD ile sahne aldı. Kariyeri boyunca Ajda Pekkan, Nilüfer, Nil Burak, Nazan Şoray gibi pop müziğin diva isimlerine konserlerinde eşlik etti.

Festival biletleri

23. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, 16 Nisan Cumartesi günü 10.00’dan itibaren Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satışa çıkıyor. Her konserde tam biletlerin yanı sıra öğrenciler için indirimli bilet de satışa sunulacak.

Lale Kart sahipleri biletlerini %25’e varan özel indirimlerle alabilirler. Siyah ve Beyaz Lale Kart sahipleri için ön satış 11-12 Nisan, Kırmızı ve Sarı Lale Kart sahipleri için de 13-14-15 Nisan tarihlerinde olacak.

Kaynak: caz.iksv.org