30.Altın Koza Film Festivali ve Sinamatek Adana

REİS ÇELİK’İN MİSAFİR OLDUĞU DÜN GECEKİ “ALTIN KOZA- SİNEMATEK ADANA” ETKİNLİĞİNİN BANA ANLATTIKLARI;
Reis Çelik bir sinemacı değil önce…
Sinemayı da kullanan bir anlatıcı…
Zaten derdinin sinema yapmaktan öte anlatmak olduğunu, filminin başına alışıldık üzere “Bu bir Reis Çelik Filmidir’ yazmak yerine filmin sonuna “Reis Çelik Anlattı’ diye yazmasından anlıyoruz.
Kendisi de “anlattığım şey, bu ülkenin dertlerine başka açılardan da bakan, bir ayna ise sanat olabilir” derken, benim bu tezime güç veriyor.
Saz çalıp, beste yapabildiğini, bir meddah gibi masallar uydurabildiğini, iyi bir şair, güçlü bir öykü yazarı olduğunu, temelinin fotografçılıktan geldiğini, bilimsel araştırmalara taş çıkartacak kadar konuları irdeleyen bir gazetecinin karşımızda olduğunu düşündüğümüzde, bu çok yönlü adamın anlattıklarını sadece sinemacılığa sıkıştırmanın haksızlığını görebiliyoruz.
O bir sinemacı değil sadece, her alanı birlikte kullanan multidisipliner düşünen bir sanatçı.
Bu yüzden Lal Gece filmine baktığınızda görebileceğiniz, klasik sinemacıların önemsediği sinemaya ait bazı teknik olmazsa olmazları önemsemediğini gözümüze sokarak, “ben anlatıyorum, gerisi teferruat” diyerek kendine özgü bir dil yaratmış.
Kısacası bugüne kadar Sinematek’te misafir ettiğimizden çok farklı bir misafiri ağırladık dün gece…
Kaçıranlar çok güzel bir geceyi kaçırdı söylemeliyim.
Sanatı anlamlandırmak için bir ışıktı dün gece…
Sağolun Altın Koza, Altınoran…
S. Halûk Uygur
30. Altınkoza Film Festivali bu yıl 18-24 Eylül tarihleri arasında yapılacak.
Festivalde Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’ndeki başarısından sonra, yabancı oskar ödülüne de aday gösterilen”Kuru Otlar Üzerinde” isimli filmin Türkiye Promiyeri yapılacak. Türkan Şoray’dan Kadir İnanır’a Cihan Ünal’dan Perman Kutman’a kadar uzanan bir misafir seçkisi var.
Festival programı içinde Sinematek Adana’da Reis Çelik’i misafir ederek, Onun “Lal Gece” isimli filmini yorumlara açacak.
Sinematek Adana, 19 Eylül Salı günü Reis Çelik’in interaktif katılımıyla her zamanki salonu olan Başkent Hastaneleri Kışla yerleşkesi toplantı salonunda sizleri bekliyor.
Altın Koza hoşgeldin…
Altınoran çok yaşa…
30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan Söyleşi ve Paneller Programını görselde inceleyebilirsiniz. Tüm sinemaseverleri bekliyoruz.