Çukurova Sanat Girişimi’nin (ÇSG) geleneksel  Çukurova Ödülü Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’da düzenlenen törende Arkeolog Prof. Dr. Mehmet Özdoğan’a verildi. 

Özdoğan konuşmasında, 3 gün süre ile kalıp farklı yerlerde katıldığı söyleşilerdeki ilgi ve yöneltilen sorulardan edindiği izlenimi aktarırken, “Adana’da temas kurduğum çevrelerde  tahmin ettiğimin çok üstünde bu alanda bir bilgi ve ilgi görmekten gelecek adına umutlandım” dedi.

1964 Yılında kendisinin de dahil olduğu bir bilim kurulu tarafından Mersin Silifke’den Hatay Payas’akadar kültür varlıklarının envanterinin çıkarılması çalışmaları yapıldığını, ancak kesinleştirilmediği gibi o raporun da artık ortada olmadığını anlattı. Arkeoloji alanında bölgenin en büyük eksiğinin bir envanterinin bulunmaması olduğunu belirten Özdoğan, bölgede halen süren höyük kazılarının Çukurova tarihine yeni sayfalar eklediğini söyledi.

Çukurova Sanat Girişimi Kurucu Başkanı Çetin Yiğenoğlu da açış konuşmasında, arkeoloji alanında bütün dünyanın tarih sayfalarına yeni bilgiler ekleyen Özdoğan’ın bir kez daha Adana’yı yaşamış olmasının kent için bir kazanç olduğuna belirtti. Belediye başkanlarının salonda bulunmadığına değinen Yiğenoğlu, “Kültür endüstrisinin eklentilerinin kültür-sanat anlamında fazla bir değeri bulunamayacağını, yerel yönetimlerin bu alanda bakış açılarının değişmesini umut ettiğini” söyledi. 

Prof.Dr. Özdoğan için ÇSG’nin Web sitesinde aşağıdakiadreste bir de kitap yayınlandı.

https://www.cukurovasanatgirisimi.com/wp-content/uploads/2022/02/odul-kitap-2022.pdf