90’lar Türkçe pop şarkıları neden trend oldu?

Müjde Yazıcı Ergin

90’lar, Türk pop müziğin birçok anlamda altın çağını yaşadığı yıllar olarak ifade edilebilir. Dinleyicinin çok sayıda yeni isimle tanıştığı bu dönemde üretilen şarkılara bakıldığında, belli başlı bir ‘sound’ arayışı, prodüksiyon, vokal disiplini gözlemlenebiliyor. Milyonlarca insanın anılarında bu şarkıların sağlam yer edindiği ise kaçınılmaz bir gerçek.

Çocukluğunu veya gençliğini 90’larda geçiren büyük bir kitle bugün 90’lar Türkçe pop şarkılarına tabiri caizse sığınmış durumda. Beyoğlu’ndan Kadıköy’e kadar birçok mekanda 90’lar Türkçe pop partileri düzenlenirken İstanbul’un Zorlu PSM, Babylon gibi önemli konser mekanlarında düzenlenen 90’lar Türkçe Pop partileri oldukça kalabalık geçiyor. Günümüz pop şarkıcıları eskisine oranla daha çok 90’lar pop şarkısı cover’lıyor, 90’ların önemli isimleri bir araya gelip ‘90’lar kafası’ adı altında konser projesi üretiyor.

90’lar Türkçe pop müziğe karşı artan ilginin sebeplerini dönemin önemli pop müzisyenlerinden Çelik ve Ah Canım Ahmet, müzik eleştirmeni Naim Dilmener, Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas, DJ Hakan Küfündür, Joy Türk Müzik Direktörü Ahmet Kamil Çetin ve DJ Şener Çetin yorumladı.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan