4MCzx1m2w-o

Adana Müze Müdürü Nedim Dervişoğlu: “Heykelin iade çalışmaları devam ediyor”

Adana´dan ABD´ye kaçırılıp New York Metropolitan Müzesi´nde sergilenen 4 bin yıllık ´Hemşire Satsneferu´ heykeli ait olduğu topraklara dönmeyi bekliyor.
Adana´da tarihi Tepebağ Mahallesi´nde 1882 yılında bir okul inşaatı için yapılan temel kazısı sırasında misyonerler tarafından çıkarılan ve kaçak yollarla patates çuvalında yurt dışına kaçırılıp New York Metropolitan Müzesi´nde sergilenen 4 bin yıllık ´Hemşire Satsneferu´ isimli heykelin tekrar Türkiye´ye getirilmesi için iade çalışmaları halen devam ediyor. Konuyla ilgili konuşan Adana Müze Müdürü Nedim Dervişoğlu, heykelin Türkiye´ye hâlâ iade edilmediğini, bakanlık tarafından çalışmaların devam ettiğini belirtti.
 

“Eser 1882 yılında bulunmuş ve Amerika´ya götürülmüş”
Dervişoğlu, Satsneferu heykelinin M.Ö. 2000 yıllarında Mısır orta hanedanlığının 12. Krallığına tarihlendiğini ifade ederek, “1882 yılında bu eser bulunmuş ve Amerika´ya götürülmüş. Bakanlığımız tarafından raporlama ve Türkiye´ye iadesi hakkındaki çalışmalar devam etmektedir. Bakanlığımız son 10 yılda binlerce eserin iadesini sağlamıştır. İnşallah bu eserin ait olduğu topraklara döneceğine inanıyoruz” diye konuştu.
ABD´ye kaçırılan Satsneferu heykeli hakkında bilgi veren Nedim Dervişoğlu, “Heykel, diz çökmüş vaziyette siyah geoitten yapılmış ve 39 santim yüksekliğinde” dedi.

Yazının devamını okumak için tıklayın