Adana Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı ve Değerli Şef Cevdet Cömertpay

Filiz Gökdemir Özarslan.

Adana 30.05.2024 perşembe akşamı muhteşem bir Türk Müziği Konserine imza attı. Öncelikle değerli şefimiz Cevdet Cömertpay Beyefendi hocamızı tebrik ediyorum. Ve kendilerinin öğrencisi olmaktan dolayı çok gurur duyuyorum.

Evet Adana Büyükşehir Belediyesi Ali Şenozan Konservatuvarı olarak o gece 2 bölüm halinde konser verdik. Ben deniz de böylesine nezih koronun koristi olarak icralara eşlik etim.  Gerek şahsi düşüncem gerek seyircilerin izlenimlerinden gözlemlediğim TRT Ankara Radyo Korosu icrası gibi bir konserdi. Türk Müziği nidası yankılandı salonda.

İlk bölüm Kürdilihicazkâr Fasıl olarak Kemani Tatyos Efendi’nin Kürdilihicazkâr Peşrevi ile açıldı. Salon muhteşem bir ciddiyetle pür dikkat birbirinden değerli sazendelerimizi dinlemeye başladı. Ardından 9 kürdilihicazkâr eserle koro olarak birlikte kıymetli seyircilerimize şarkılarımızı söyledik. Şefimiz sayın Cevdet Cömertpay bu güzel eserleri büyük bir incelikle seçmişlerdi sanki… Hem bizler icra ederken hem de seyircilerimiz mest oldular adeta…

Ara taksim de kanunda değerli hocamız Polat Göçen Beyefendi ve kemanda da kıymetli hocamız Sabri Gelicili Beyefendi kulaklarımızın pasını giderdiler var olsunlar. Devamında koro eşliğinde 5 kürdili hicazkâr eserimiz ve arada Gidelim Göksu’ya eserindeki gazeli okuyan değerli solistimiz Gülce Akbulut Hanımefendi buğulu sesiyle seyircilerimizi büyüledi gerçekten…1. Bölüm değerli Orhan Karaoğuz hocamızın ud taksimi ile nihayetlendi.

https://www.oncevatan.com.tr/adana-buyuksehir-belediyesi-konservatuvari-ve-degerli-sef-cevdet-comertpay