Adana Sanayi Müzesi Duyuru / Mehmet Emin Arıcı

Orhan Kemal’in Bekçi Murtaza romanına konu olan Tarihi Milli Mensucat Fabrikası, Adana Müze Kompleksi olarak tasarlanmış ve kompleksin ilk müzesi olan Arkeoloji Müzesi 2017 yılında açılmıştır.
Dünyanın 5’nci, Türkiye’nin en büyük müze kompleksi olacak olan bu alanda, Kent, Sanayi ve Tarım Müzesi’ni de açmak üzere çalışmalarımızı yürütmekteyiz.Sanayinin gelişmesinde önemli bir yere sahip olan Sümerbank, Sasa, Marsa, Çukobirlik, Güney Sanayi gibi fabrikaların anlatımı için bazı bilgi belgelere ihtiyaç duymaktayız.
Fabrika içerisinde çekilen bir fotoğraf, o dönem verilen hediyelik eşyalar, kumaş örnekleri, yaka kartları, çalışma belgeleri bir dönemi aydınlatması açısından önem arz edebiliyor.
Bu örnekleri, Ziraat Bankası’nın verdiği kumbara örnekleri, hediyelik eşyaları, demiryollarına ait eşyalar olarak arttırabiliriz.
Elinizde bilgi, belge, fotoğraf (kumaş örnekleri, anahtarlık vs) var ise bunları müze kısmında bağışçının adını yazarak sergilemek isteriz. Bu konuda yardımlarınızı beklemekteyiz.
İLETİŞİM:
https://www.facebook.com/mehmeteminaricii