Adana tarzında bir Asi Gençlik

Netflix’teki UFO gençliğin karanlık yanını da görmezden gelmeyen BKM yapımı çok tatlı bir gençlik aşkı filmi

Defne Akman

defnettinhanim@gmail.com

Başrollerini İpek Filiz Yazıcı ve Mert Ramazan Demir’in paylaştığı BKM yapımı UFO yalnız ülkemizde değil tüm dünyada ilgiyle karşılandı. Platforma 26 Şubat’ta yüklenen gençlik filmi, ilk haftasında Netflix’in global top 10 listesine girdi. Filmin ağırlıklı olarak izlendiği ülkeler arasında Polonya, Romanya, Morityus, Dominik Cumhuriyeti ve Fas da yer almakta. 

Adana’nın rolü büyük

Farklı dünyalara ait iki yalnız gencin tutkulu aşkını anlatan UFO için Adana usulü Asi Gençlik (Rebel Without a Cause) denilebilir. UFO her şeyden önce, yüzde 100 Adanalı bir film. Çatalan köprüsünde motosiklet yarışı yapan gençlerden bici biciye, kenar mahallelerden piyasa yapılan kafelerine, damlarda yenilen kebaplardan coşkun gece hayatına kadar Adana tüm sıcaklığı ve çekiciliğiyle burada. Yönetmenliğini Onur Bilgetay’ın üstlendiği filmin senaryosu kendisi de Tarsuslu bir yazar olan Meryem Gültabak’a ait.

Aşk 101’de Işık olarak tanıdığınız İpek Filiz Yazıcı, bu sefer Deniz adında varlıklı bir ailenin kızını canlandırıyor. Deniz son derece naif, sevimli bir genç kız. Müziğe yetenekli ama tutkusunun peşinden gitmenin ne demek olduğunu o güne kadar hayal dahi etmemiş. Kendi gibi iyi okullarda okumamış, başka mahallelerde yaşayan insanları o güne kadar hiç tanımıyor bile. Bununla beraber haksızlıklara, adaletsizliğe karşı. Mert Ramazan Demir ise yakışıklı motosiklet yarışçısı Ese rolünde. Ese, Adana’nın kenar mahallelerinden birinde oturan, cesur ve şefkatli bir delikanlı. Horoz dövüşleri, bahisçilik, torbacılık, ufak tefek hırsızlıklar Ese’nin hayatının bir parçası. Yağ fabrikatörünün kızı Deniz diğer yandan pamuklara sarılıp büyütülmüş, tüm hayatı anne-babası tarafından çok önceden programlanmış. Aralarında uçurumlar var. Ama işte yıldızların etkisinden mi, iklimden mi, aşktan mı bilinmez bu iki yalnız ruh birleşiyor.

https://gazeteoksijen.com/o2/adana-tarzinda-bir-asi-genclik-150802