Adana’da En İyi Kebapçıların Listesi

Mesleğim gereği Adana’ya çok sık gidip geliyorum. Adana deyince tabii ki insanın da hemen aklına kebap geliyor. Ancak benim için Adana deyince sadece kebap değil kebabından, ciğerine, çorbasından, tavuğuna, salatasından, muzlu sütüne kadar komple bir yeme içme kültürü geliyor. Ama bu yazımın konusu Adana’da En İyi Kebapçılar olacak.

Adana’da en iyi kebabı nerede yerim diye sorarsanız hemen hemen herkesin kendisine göre bir listesi olacaktır. Bunun sebebi de Adana’da en iyi kebapçı diye bir şey olmadığı, kişiye göre damak tadına göre seçimin yapıldığı.

Bu sebeple Adana’daki en iyi kebapçıların listesi diye yazarken bu listenin benim listem olduğunu bilmelisiniz. Bu listeyi hazırlarken bugüne kadar Adana’daki tüm kebapçıları listeye dahil ettim, İleride deneyeceklerimi de listenin ilgili yerine alırım.

1- Koço Restoran;Reşatbey Mh., Türkkuşu Cd, 01120 Seyhan/Adana

adana-koco-dis-mekan

Benim listemin en üstünde yer alan bu restoranın bence alameti farikası; Yağlı Karalı olarak isim verdikleri bir cins kuşbaşı kebap türü. Bir etten Sadece belirli miktarda çıkan bu parçanın şişe dizilmesi ile oluşan kebabın tadının üstüne tat yoktur Adana’da. Bir de bu lezzetin yanın eşlik eden kıyma kebap isterseniz tadına doyulmaz bir lezzet şöleni doğar midenizde.

adana-koco-yagli-karali

Yine meze olarak gelen; Tahin Salatası, Muhammara,Humus vs bir çok yerden çok daha kaliteli ve lezzetli.

Mekan salaş bir kebapçı ya da ocakbaşı değil. Beyaz masa örtülü, temiz ve nezih bir yer. Alkol seçenekler arasında var. Akşam bir kaç laf edilebilecek , gürültüsü az bir restoran.

2- Elem Restoran; Karataş Yolu Üzeri 6 Km. Havutlu Girişi, Yüreğir Adana,

adana-elem-restoran

Elem Restoran da Kıyma Kebabından çok “Kuyruk Altı” olarak adlandırılan bir şiş kebabı ile listeme ikinci sıradan girdi. Kuyruk Altı kebabı kendine özel bir tadı olan yumuşacık bir et. Lafın kendisine bakarsanız, etin neresini yediğiniz düşünmek problem yaratabilir. Ama lezzetin kendisine bakarsanız Kuyruk Altı kebap da aynen yağlı karalı da olduğu gibi bu restoranın bir markası.

adana-elem-kuyrukalti-kebap

Ancak bu restorana özel başka bir lezzet de sucukları. Hem kıyma hem kuyruk altı hem de sucuk fazla gelebileceği için buraya gittiğimde genelde sucuklu humus söylüyor ve sucukların lezzetine humus ile varıyorum. tavsiye ederim.

adana-elem-kebap-humus

Mekan, merkezden biraz uzak Karataş yolu üzerinde. Araç ile 15 dk. Çok büyük bir salonu var ve nezih bir yer. Öğle arasında gittiğimde tamamen iş insanlarından oluşan bir kalabalık vardı.

Bonus: Mekanın hemen yanında Adana’da meşhur bir künefeci olan Hasan Masat’ın imalathanesi var. Fabrika Satış mağazasından ! künefe yemenin keyfi bir başka, söylemiş olayım

3- Kebabçı Mesut 

kebabci-mesut-giris

Kocavezir Mah Karacaoğlan Cad./23. Sok., No:4, Kuruköprü/Adana,

Adana diyince akla ilk gelen “Adana Kebabı en güzel salaş bir mekanda yenir” düşüncesi ile Kebabçı Mesut’tan bahsetmek istiyorum.

Eski Adana olarak adlandırabileceğimiz Küçük Saat bölgesinden yürüyerek kolaylıkla ulaşabilecek bir konumda olan Mesut’un bulunduğu mahalle, Ezel Dizisinde gösterilen 1960’lı yılların Adana’sına çok benziyor.

Menüde Adana kebap ve Kuzu şiş var. Başka bir şey yok.

adana-kebapci-mesut-2

Ben her ikisinden de karışık söyledim.

Adana Kebap 10 numara. Yörenin etlerinin lezzetinden ve hazırlama tekniğinden olsa gerek, başka bir yerde bulunamayacak şekilde lezzet keyfini aldım. Etin dolgunluğu ve içinde kullanılan baharatların verdiği lezzet damağımda erirken yanında adetten olan acılı şalgam suyu ile gelen lezzeti kolay kolay başka bir yerde bulamazsınız.

adana-kebapci-mesut-1

Bu arada duvarda asılı duran Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün yemek yerken aynı keyfi aldığını görebiliyorum.

 

Kebapçı Mesut Yeni Şube

Adana’ya son gidişimde Divan Otel’in tam altında açılan Lüks Kebapçı Mesut’u görünce çok şaşırdım, Bir klasik daha zamana yenilmiş ve dönüşüme uğramış galiba dedim ve denemek için uğradım. Genelde Eskiden salaş olan yerlerin, lüks bir lokantaya dönüşmesi çok iyi sonuçlar vermiyordu. Ancak Mesut’un yerinde durum farklı. Küçük Saat’in oradaki salaş mekanı korumuşlar ama Adana’ya dışarıdan gelenleri ya da biraz daha lüks ve modernlik isteyenleri de göz ardı etmyerek bu yeni mekanı açmışlar.

kebapci-mesut-luks

Mekana lüks dediysem de yanılmayın, bu lükslük oryantel görmemişlik değil tam aksine İsveç tarzı minimal bir tarz. Kaliteli ahşaplar, mavi sandalyeler, yüksek camlar ile kendinizi bir kebapçıdan çok, Midpoint, Kitchenette gibi trend bir mekanda hissediyorsunuz.

kebabci-mesut-mekan

Yemeklerden hemen önce ikramlar gelmeye başlıyor. Kendi fırınlarında yaptıkları lavaş ve minik peynirli pide ile lahmacunu yiyince kebapçı mıdayım yoksa pide fırınında mı bilemedim. mini peynirliler müthiş.

kebabci-mesut-ara-sicaklar

Klasik mekana gönderme olarak yine ikram gelen domates ezme, kuru cacık ve soğan salatası gerçekten tadı yerinde.

Gelelim assoliste,

kebabci-mesut-kebap

İyi bir kıyma (adana) kebabı artık 100 metre öteden tanıyabilir hale geldim. Kebapçı Mesut’un Divan Otel’inin altındaki Brasserie görünümlü yeni yerinde İsveç tarzı modern ahşap masaların üzerinde de sunulsa orijinal Mesut’un kebabının tadı yine aynı. Çok değil ama kararında kalın, içi pişerken kurutulmamış, ısırınca coss diye suları ağzınızda lezzet bayramı yaptıran bir lezzet ajanı bunlar. Kıymanın yanındaki Kuzu Şişler ise kuşbaşı değil Kazbaşı mübarek.

Ocağın başında bu defa genç ustalar var. Ancak kebabımın tam da istediğim gibi kurutulmadan içi sulu bir şekilde servis edildiğini görünce, ustaların genç ama gelecek vaad eden ustalar olduğun anlamakta zorlanmadım

kebabci-mesut-ocak

Sonuç olarak Kebapçı Mesut’un güne uygun dönüşümü bence çok başarılı olmuş. Etin ve eşlikçilerinin lezzetinde zerre bozulma yok. Gerek mekan sahiplerinde gerekse de personelde biz olduk havası yok. Tüm müşterileri ile tanısalar da tanımasalar da son derece yakın ilgileniyorlar. Bunu da sanırım her iki mekanın da yürütümünden sorumlu Hakim Usta ile Torun Mesut’un mekanın başında olmasına borçlular.

4- Yeşil Kapı Reşatbey Mh. Ordu Cd., 01120 Adana

adana-yesil-kapi-dis-mekan

Reşatbey Mh. Ordu Cd., 01120 Adana

Adana’lı bir dostumun önerisi üzerine zor da olsa bulduğum bir mekan Yeşil Kapı. Adana Stadının civarında Ordu Caddesi olarak iyi bilinen bir caddenin üzerinde salaş ötesi bir yer.

adana-yesil-kapi

Mekan salaş, kirli, sandalyeleri rahatsız, masadaki sular bir kaç markadan, ıslak mendil olarak marketten alınıp masanın üzerine başıboş bırakılmış paketler var.

Yeşil Kapı’nın en ünlü ürünü nedir diye araştırdığımda karışık kebabı olduğunu öğrenmiştim ve karışık söyledim.

adana-yesil-kapi-karisik-kebap

Karışığın içinde yarım porsiyon Kıyma, Yarım porsiyon kuşbaşı ve Yarım porsiyon tavuk şiş var.

Tavuk şişten başlayayım 10 numara idi. Hayatımda bu kadar lezzetli bir tavuk şiş yemedim. Kuşbaşı da biraz ezilmiş, kendine özel bir lezzeti olan şölendi 1o numara veririm. Kıyma kebap ise çok geçer not almadı benden.

adana-yesil-kapi-tezgah

Yeşil Kapı’ya hijyene önem verenlerden çok lezzete önem verenlere tavsiye ederim. Hatta Mümkünse paket yaptırıp evde yiyin derim.

5- Eco’nun Yeri

adana-econun-yeri

Adana ile ilgili araştırmalarım devam ederken Vedat Milor’un programında “bugüne kadar yediğim en güzel Adana Kebap” dediğini duydum burası için.

Vedat Milor bir TV fenomeni de olsa bu kadar iddialı bir sözü varsa o zaman denemek lazımdır dedim.

Daha önce öğleden sonra dörtte gittiğimde kapalı olduğunu görünce bir miktar şaşırmıştım. Bir sonrakinde saat 2 buçuk gibi gidebildim. Eski Osmaniye yolu üzerinde tek katlı hizbe bir yer Burası. Salaşlıkta üstüne yok. Pek de dostane değillerdi ben girdiğimde, sanki nereden çıktım diye baktı bana sahibi.

adana-econun-yeri-salas

Kıyma ile Kuşbaşı söyledim. Her ikisi de yukarda yazdıklarımdan üstün değildi ama büyükşehirlerde yediğimiz ortalama kebapçıların üzerinde bir lezzetleri vardı. Mekan da biraz salaş olunca, tam da İstanbulluların sevdiği bir mekan olabilir. Ama ben ilk dördü tercih ederim.

adana-econun-yeri-kiyma-kebap

#GezinAfiyetle

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat

 

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan