Ara Güler – Bir İstanbul Efsanesi’nin galası yapıldı

Usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in gözünden İstanbul’u anlatan “Ara Güler-Bir İstanbul Efsanesi” belgeselinin galası, önceki gün gerçekleşti. Fransız Kültür Sarayı’nda düzenlenen galaya Güler, acil servisten çıkıp da gitti.

Osman Okkan’ın yönetmenliğini yaptığı, Ara Güler’in gözünden İstanbul’u anlatan “Ara Güler-Bir İstanbul Efsanesi” belgeselinin gala gösterimine ünlü isimlerden ilgi büyüktü. Gecede Türk sinemasının usta isimleri Şener Şen ve Uğur Yücel, salonda sohbet ettikleri kişilere Ara Güler için, “Fotoğrafın ustasını selamlamak lazım. O İstanbul’un gözü” ifadesini kullandı. Belgeselin gösterileceği salonda herkes yerini aldıktan sonra salona içeri Can Dündar girince, alkış sesleri yükseldi.

Gösterim sonrası soruları yanıtlayan Ara Güler, “Ben en zor seçimi yaptım gazeteciliği seçerek. ‘Fotoğraf, sanat değil’ diyorum, ‘Ben fotoğraf sanatçısı değilim’ diyorum, itiraz ediyorlar. Eline bir makine alan düğmeye basabilir.


Şener Şen – Uğur Yücel – Can Dündar

Şimdi zaten herkes elinde telefonlarla fotoğraf çekiyor. Herkesin cep telefonuyla fotoğraf çekmesi, fotoğrafın mahvolması demektir. Bir zaman gelecek, insanlar fotoğrafı kullanmak istemeyecek.Fotoğraf formunu kaybeder, zaman içinde bu değişikliklerle”dedi.


Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk ve Doğan Hızlan, galaya konuşmacı olarak katıldı. Orhan Pamuk, “Benim için onun fotoğraf arşivine bakıp çalışmak cennete gitmek gibi bir duygudur” dedi. 

Yaklaşık iki yıllık bir çalışma sonucunda hazırladığı belgeseli anlatan Osman Okkan, “Ben Ara Bey’i çektim, Ara Bey de bana çektirdi” diye konuştu.
“Ara Güler’le çalışmak büyük bir onurdu” diyen Okkan, Güler’in gösterime Amerikan Hastanesi’nin acil servisinden geldiğini belirterek, “Beni kırmayıp katıldığı için kendisine çok teşekkür ediyorum” sözüyle konuşmasını tamamladı.

 


Hale Soygazi – Murat Bilge

 

 

dogan-hizlanDoğan Hızlan

[email protected]

Sevinci değil üzüntüyü bölüştük

 

PAZAR akşamı Fransız Sarayı’nda Ara Güler-Bir İstanbul Efsanesi belgeseli gösterildi. Belgeseli çeken Osman Okkan’dı.

Okkan daha önce de Yaşar Kemal’in ve Hrant Dink’in belgeselini hazırlamıştı.

Belgesel gösterilmeden önce Avrupa Birliği Büyükelçisi Hansjörg Haber, Fransa Başkonsolosu Mme Muriel Myriam Domenach, Orhan Pamuk ve ben birer konuşma yaptık. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da konuklar arasındaydı.
Avrupa Birliği’nin katkıda bulunduğu filmin 80 dakikalık versiyonu Avrupa’da sonbaharda televizyonlarda ve “Program Sineması” denilen sinematek benzeri sinema salonlarında gösterime girecek.
Etkinliğe katılan konuklara belgeselin DVD’si de armağan edildi.

Makalenin devamı için linke tıklayınız:

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/dogan-hizlan_4/sevinci-degil-uzuntuyu-bolustuk_40068943

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan