Atilla Dorsay geçtiğimiz beş yılın filmlerini inceledi; ”Hayatımızı Değiştiren Filmler 2015-2020”

Dorsay’ın son beş yılda çıkan filmleri incelediği ve eleştirdiği kitabı raflardaki yerini aldı.

Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay’ın ‘’Hayatımızı Değiştiren Filmler 2015-2020’’ kitabı raflardaki yerini aldı. Son beş yılda çekilen filmlerin derlendiği kitapta toplam 426 film yer alıyor. Avrupa Sineması’ndan, Ortadoğu Sineması’na, Uzakdoğu Sineması’ndan Latin Sineması’na kadar farklı coğrafyaların son beş yıldaki filmlerini derleyen ve eleştiren kitapta Dorsay, son beş yılın en iyi filmini Parazit olarak seçti. Yönetmenliğini ve senaristliğini Bong Joon-ho ‘nun üstlendiği filmi Atilla Dorsay ‘’İzlenmesi şart bir film, şimdiden kült statüsünü hak eden bir film’’ şeklinde değerlendirdi.

‘’Kadın yönetmenler: sayılı silahşörler’’ Son beş yılda eşcinsel duyarlılığı barındıran filmlerde ve kadına karşı sömürü ve istismarı anlatan filmlerde ciddi ve iddialı bir artış görüldüğünü ifade eden Dorsay kitabında, Lynn Ramsay, Claire Denis, Marin Ade, Iciar Bollain, Lulu Wang gibi farklı ülkelerden öne çıkan yönetmenlerin isimlerini sıralayarak sinema endüstrisinde kadın yönetmenlerin hala azınlıkta olduğunun altını çizdi. Alman asıllı yönetmen Maren Ade tarafından yazılıp yönetilen 2016 yapımı Toni Erdmann isimli filmi Dorsay ‘’başyapıt’’ olarak nitelendirdi.

Netflix için ‘’dev adım’’: Roma Yönetmenliği ve senaryosu Meksikalı Alfonso Cuaron imzası taşıyan Netflix yapımı Roma Dorsay’ın en iyileri arasında ikinci sırada yerini aldı. Roma filminin siyah-beyaz çekilmiş olması dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. Meksika’nın başkentindeki Roma mahallesinin adını verdiği film Dorsay’a göre melodram, aile faciası, Latin Amerika kalıpları gibi kalıpları aşarak kendine özgü bir yapıya kavuşuyor. Atilla Dorsay Roma ile ilgili yazdığı eleştirideyse filmin kıymeti bilinmesi gereken saklı bir mücevher olduğunu vurguluyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın