Atilla Dorsay Murat Göğebakan’nın filmini yazdı

Bir Anadolu Rock kahramanının özel hikâyesi

Bu kendine özgü, kimi tuhaflıklar ve aşırılıklar içeren, hayli dramatik de olan bir biyografi, çok özel bir de aşk hikâyesi… Temmuz 2014 yılında ve 45 yaşında vefat eden özel bir kişinin yaşamına cesur bir eğiliş.

İşte size farklı bir yerli film… Gerçi son yıllarda hayli biyografik filmler çıktı. En son Barış Akarsu’nun dramatik öyküsünü anlatan… Ama adına genelde Anadolu Rock denen türün bir müzisyeni ele alınmamıştı. Yakında beklenen Cem Karaca filminin ve ardından örneğin Barış Manço’nun hayatlarını da görmeyi umalım.

Kendi adıma, Murat Göğebakan bilip sevdiğim bir müzisyen olmamıştı. Belki benim eksiğim… Ama hikâyesinin içerdiği yoğun dram bu projeyi makul kılıyor. Tümüyle başarılı olmasa da…

Göğebakan 1968 Adana doğumlu. Film, annesi Hatice’nin gebelik sırasında geçirdiği bir hastalık yüzünden onun bir bacağında belli bir sakatlık taşıyarak doğmasıyla başlar.

Onu önce çocuk yaşta izleriz. Adını öğrenemediğim başarılı bir çocuk oyuncu sayesinde… (Ki bu, yani kimi oyuncuların adlarını öğrenememek bu filmin tanıtımıyla ilgili bir eksikliktir. Ve ne özel tanıtımda, ne de ünlü IMDb sitesinde bu boşluğu gideremediğimi ilgililere belirteyim).

Evet, Murat daha baştan itibaren müziğe büyük ilgi duyuyor. Ama ne haşin ve sevgisiz babası buna izin veriyor, ne de çevresi uygun davranıyor. O yine de bir müzik dükkânında iş bulup çalışırken, bu kez 7 yaşındaki küçük kardeşi bir kazayla ölüyor. Ve Murat bunda da kabahatli bulunuyor!… Sonuç: O güzelim gitarını kendi elleriyle parçalıyor… Ama sevgili kızkardeşi ona ne yapıp edip bir yenisini bulacaktır.

https://t24.com.tr/yazarlar/atilla-dorsay/bir-anadolu-rock-kahramaninin-ozel-hikayesi,42599