Bahar kokulu bir resim sergisi – Kudret Sönmez

Narenciye, turunç, limon, greyfurt, mandalina, kamkat, bergamot veya Portakal Çiçeği Karnavalı… Meyvenin adı ne olursa olsun, aynı anne ağacın yavruları olarak damlıyorlar hayatımıza. Genellikle stabil varlığını kanıksayıp günlük hayatımızdaki yerini sıradanlaştırsak da, nisan aylarında çiçek açınca duyarsız kalamıyoruz bu bitki dokusuna. Sonra da adına düzenlenen karnavalda şenlenip kaynaşıyoruz birbirimizle.

Neyse… Hürriyet Çukurova-GAP başta olmak üzere, pek çok medya kurumu yeterince bilgi ve görsel paylaştı bu karnaval hakkında. Biz de, konuya dair doygunluğu taşırmamak için, çiçeklerin tablolarda açtığı bir oluşumun meyvelerinden bahsedelim… Ve baharın sanatsal gülüşündeki sevincin tadını alalım.

***

Adana, diğerlerine göre oldukça farklı formatta oluşturulmuş bir galerinin ilk adımıyla renklendi… Daha çok iş insanlarına hizmet amacıyla hayatımıza karışan X-Ofis’in sanata ayrılan bölümlerinde gerçekleşen karma resim sergisi, 26 Mart Cumartesi günü saat 16.30’da çok sayıda sanat dostunun katılımıyla başladı. Adana’da yaşayan 32 ressamın çeşitli tekniklerle yapılmış tablolarının yer aldığı etkinlik “Bir Dünya Resim” başlığı altında sunuldu. Sanatseverler tarafından ilgiyle izlenen ve beğeniyle karşılanan sanatsal oluşum hakkında, etkinliği düzenleyen Ressam Dilek Çubukçu şu bilgileri verdi:   

“Bu sergiyi organize etmemdeki amacım, birbirinden yetenekli ressamların, çeşitli atölyelerde çalışan kıymetli hocaların değişik tekniklerle çalışılmış üst düzey ürünlerini insanlarla buluşturmaktı. Aynı zamanda, Turgut Özal ve Kenan Evren Bulvarı civarı gibi kalabalık nüfusa sahip bölgelerde resim sergisi açılacak alanların eksikliğini gördüm ve tamamlamak istedim.”

GENİŞ KATILIMLI ETKİNLİK

“Sergide, değişik tekniklerle yapılmış birbirinden güzel 210 tablo ve 60’a yakın eskiz çalışma yer aldı. Üç katlı mekânın en üst katında soyut ve nü çalışmalar yer alırken, orta katta yine değişik tekniklerle çalışılmış doğaya ait tablolara yer verildi. En alt kattaysa röprodüksiyon ve özgün çalışmalardan oluşan insan temalı ürünlere alan oluşturduk… Sergimizde; karışık, kömür, toz pastel, yağlıboya, kabartmalı ve dokulu tekniklerle yapılmış resimler çoğunluktaydı.

Tutulan kayıtlara göre, ilk gün 700 civarında sanatseverin ziyaret etmesi ve diğer günlerde de ziyaretçilerin gelmesi ne kadar doğru bir şey yaptığımızın göstergesi oldu.

Önümüzdeki süreçte, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, yine Turgut Özal ve Kenan Evren bulvarları gibi insan yoğunluğu yüksek olan bölgedeki aynı mekânda sadece çocukların çalışmalarına yer vereceğimiz bir sergi düşünmekteyiz.”

Havaların dondurucu düzeye ulaşması nedeniyle çiçeklerin açmaya cesaret edemediği fakat turunçların bol bol boy gösterdiği süreçte içimizi ısıtan etkinlik bugün sona erdi.