Bayat ekmeğin kitabını yazdı

ADANA’daki merkez Seyhan İlçe Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (SEYMER) Genel Koordinatör Yardımcısı İlknur Kış, bayat ekmekle yapılacak yemeklerin kitabını yazdı.

Türkiye’de günde yaklaşık 5 milyon ekmeğin israf edildiğini belirten İlknur Kış, bunun büyük bir maddi kayba neden olduğunu söyledi. Buradan yola çıkarak bayat ekmeklerle yapılan yemek tariflerinden oluşan, ‘Buğday, Başak, Emek, Ekmek’ adlı 30 sayfalık kitap hazırladığını kaydeden İlknur Kış, “Bayat ekmeğin yemeklerde nasıl değerlendirilebileceği konusunda araştırma yaptım. Daha sonra bulduğum 150’ye yakın tarifin 27’sini bir kitapta topladım. Dilerim, ekmek israfına önlemek için bir katkım olur” dedi.

TÜRKİYE GÜNDE 120 MİLYON EKMEK ÜRETİYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) verilerine göre Türkiye’de günde yaklaşık 120 milyon adet ekmek üretiliyor. Kişi başı yıllık ekmek tüketimi ise 72- 199.6 kilogram arasında değişiyor. Üretilen bu ekmeğin günde yaklaşık 5 milyonu israf ediliyor. Bu ekmeklerin bir bölümü, fırınlarda, büyük bir bölümü evlerde geri kalanı ise toplu tüketim alanlarında bayatlıyor ve daha sonra çöpe gidiyor. İsraf edilen ekmek nedeniyle Türkiye yaklaşık 700 milyon dolar fakirleşiyor. TMO’nun ayrıca 2013 yılında başlattığı, ‘Ekmeğini İsraf Etme’ adlı bir kampanyası bulunuyor.

Kaynak: DHA