Bugün günlerden Cumhuriyet Kitap!

Cumhuriyet Kitap, 1563’üncü sayısıyla bugün gazetenizle birlikte.

Tarih ve siyasal bilimler alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan Sina Akşin İstanbul Hükümetleri ve Milli Mücadele başlıklı dizinin Savaş ve Etnik Temizlik adlı dördüncü cildinde Sevr Antlaşması’ndan Sakarya Savaşına kadar olan dönemde yaşananları anlatıyor. Sina Akşin’le kitabını konuştuk.

Aynı döneme ilişkin bir başka önemli çalışma da Osman Olcay’ın derlediği belgelerden oluşan Sevres Antlaşmasına Doğru. Kitabı Oğuz Demiralp değerlendirdi.

Günümüzün ilgi çeken yeni romancıları arasında sayılan Defne Suman’ın yeni romanı İnsanlık Hâli’ni Zehra İpşiroğlu tanıttı.

Uzun yıllar Budapeşte Radyosu’nun Türkçe Yayınlar servisinde çalışan Gün Benderli, bu yıllarda tanıdığı Nâzım Hikmet’e ilişkin anılarını Giderayak adıyla yayımladı. Gün Benderli’yle kitabını konuştuk.

Eski ve yeni Yunancadan yaptığı çevirilerle tanınan Ari Çokana, son çevirisi Aristoteles’in Retorik’ini dergimize anlattı.

Gelibolu’nun tarihsel ve sivil mimari özelliklerinin incelendiği Mimar Gözüyle Gelibolu kitabını yazarlarından Hikmet Temel Akarsu anlattı.

Erol Manisalı yıllar boyu yaşadıklarından damıttıklarını Yüzleşme adıyla kitaplaştırdı. Kitaba ilişkin sorularımızın yanıtları da sayfalarımızda.

İyi okumalar.