Contemporary Istanbul, 9 bin 500 metrekare kapalı ve 10 bin metrekare açık alanda 57 galeri ve kurumu, sanatçıları, koleksiyonerleri, uluslararası basını ve sanatseverleri Tersane İstanbul’da ağırlıyor

15. CONTEMPORARY ISTANBUL SANAT PİYASASINI YENİDEN CANLANDIRDI

https://www.contemporaryistanbul.com/tr/

Çağdaş sanat piyasasına yeni bir nefes getiren 15. Contemporary Istanbul, Akbank ana sponsorluğunda 26 çağdaş sanat galerisini ve sanat kurumlarını ziyaretçileri ile buluşturdu. Sanatın yarattığı heyecanı ve motivasyonu 500’e yakın çağdaş sanat eseri ile yakından deneyimleme fırsatı bulan sanatseverler, fuarı belirlenen saat aralıklarında, HES kodu kontrolü ve ateş ölçümü sonrasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonları’nda izledi.

Uzun süredir hareketlenmeyi bekleyen sanat dünyasına yeniden ivme kazandıran Contemporary Istanbulu, 5 günde, 20 farklı seansta 8.336 kişi ziyaret etti.

Contemporary Istanbul’un 15. edisyonunda sergilenen eserlerin 2/3’ü sanatseverlerin koleksiyonları arasına girdi. Contemporary Istanbul Danışma Üst Kurulu üyelerinin fuarın ilk günü erken saatlerdeki ziyaretleri ve Genç Danışma Kurulu üyelerinin de katılımı fuara duyulan ilgi ve heyecanın göstergesi oldu. İlk kez yalnızca Türkiye’den çağdaş sanat galerileri ile gerçekleşen 15. edisyonda sanatın yarattığı duygu, özlem ve ilgi Türk çağdaş sanat pazarına heyecan kazandırdı.

Contemporary Istanbul 15. edisyonunda, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın aracılığı ile davet ettiği Der Tagesspiegel, Ard, Deutschlandfunk, Orf, Artension ve Financial Times yayınlarının editörleri, Marcus Graf rehberliğinde galeriler ve sanatçılarla bir araya geldi. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na Contemporary Istanbul’a verdiği desteklerden ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Sayın Pervin Ersoy’un fuarımızı ziyaretinden dolayı teşekkür ederiz.

İstanbul Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli eşliğinde çağdaş sanat galerileri ve sanatçıları ile fuarın kapanış gününde bir araya geldi. Her galeriyi özel olarak ziyaret eden Sayın İmamoğlu, İstanbul’a yeni bir soluk getirdikleri ve üretmeye devam ettikleri için sanatçıları tebrik etti ve galerileri kendi mekanlarında gezmek için bir galeriler gezi planı üreteceklerini belirtti.

Akbank Yönetim Kurulu ve Contemporary Danışma Üst Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer başarıyla gerçekleştirilen fuarla ilgili şöyle konuştu:

“İstanbul’u dünyada çağdaş sanatın kalbinin attığı önemli merkezlerden biri haline getiren  Contemporary İstanbul’un, 15’inci edisyonunu, özellikle herkesin fiziksel bir sanat fuarında bulunmayı özlediği bir dönemde, sanat severlerin beğenisine sunmuş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. 26 galerinin standında 200’ün üzerinde sanatçının eserleriyle buluşan sanatseverlerin sanatın yaşamı zenginleştiren ve insanı iyileştiren gücünü hissetmiş olduğunu düşünüyorum. Çağdaş sanatı daha geniş kitlelerle buluşturma hedefiyle ilk günden bu yana destek verdiğimiz Contemporary İstanbul’un önümüzdeki dönemde de ülkemizi başarıyla temsil edeceğine ve tanıtacağına olan inancım tam.”

Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ise şunları söyledi;

“Contemporary Istanbul 15. edisyonunun Türkiye’deki çağdaş sanat dünyası için son derece önemli olduğuna inandım. 15 senedir başarılı şekilde süregelen fuarımız bu süreçte fiziki olarak gerçekleşerek görevini yaptı. Sanat pazarının oyuncularını bir araya getirdi.  Sanatı herkesin hayatına dahil etmekte öncü olan fuarımızın 16. Edisyonunda, 14-19 Eylül tarihleri arasında fuarın yeni mekanında, yeni yüzü ile binlerce yıllık İstanbul tarihinin içinde, bu kez dünyadan

galeriler ile birlikte tekrar bir araya geleceğiz. İstanbul’un Haliç’teki yeni, heyecanlı ve büyük projesi Tersane Istanbul’da gerçekleşecek 16. edisyonunun dünyadan güçlü talep göreceğini şimdiden görebiliyorum.”

Contemporary Istanbul, Haliç’te yeni bir dönem başlatıyor

Contemporary Istanbul, 16. Edisyonunda uluslararası sanat galerileri ve kurumları ile Haliç’te, Tershane Istanbul’da gerçekleştireceğini duyurdu.

2022 baharında açılması planlanan Tershane Istanbul, Contemporary Istanbul’un 16. edisyonuna özel 9.500m2 kapalı, 10.000m2 açık alanını tamamlayarak Eylül ayında Contemporary Istanbul’a ev sahipliği yapacak. Tarih boyunca sayısız mitolojik hikaye ve efsane ile anılan, hem İstanbul hem de dünyanın önemli konumlarından biri olan Haliç’te, İstanbul’u güçlü ve farklı bir sanat etkinliği bekliyor. Ziyaretçilerin deniz yolu ile de ulaşabileceği Contemporary Istanbul’un yeni lokasyonu Tershane Istanbul’da sanatseverleri uluslararası çağdaş sanat galerileri, sanat kurumları ve müzeleri karşılayacak.

Tershane Istanbul’un 10.000 m2 açık alanında Haliç’in kıyısında büyük ölçekli ışık enstalasyonları eşliğinde yeni medya ve dijital sanat platformu Istanbul the Lights’ın yeni teması ile yer alması planlanıyor. Bu sene 2. Yaşını kutlayacak Istanbul the Lights, yeni sanatçı seçkisi ile teknoloji, bilim ve sanat yaklaşımlarının örneklerini izleyiciler ile buluşturacak.

2021 Eylül – 2022 İstanbul Takvimi

  • Contemporary Istanbul
  • Istanbul the Lights
  • Plugin Istanbul
  • Galata Port projesi açılışı,
  • Yeni Istanbul Modern Müzesi açılışı
  • Yeni Atatürk Kültür Merkezi açılışı
  • Istanbul Resim ve Heykel Müzesi açılışı,
  • Istanbul İslam Medeniyetleri Müzesi açılışı
  • Istanbul Şehir Müzesi açılışı
  • Tersane İstanbul projesi 1. Fazı açılışı,