Dünya kadınların oldu o gün – Kudret Sönmez

“Dünya Kadınlar Günü”… Hepimizin bildiği gibi, her mart ayının sekizinde gündeme gelen acı bir zaman diliminin adıdır. “8 Mart”ın dünyadaki ya da ülkemizdeki tarihçesine girip nedenleri ve önemi hakkında bir şey yazmayacağım. Sadece, anlamca çok derin olan o konuyu başka kalemlere bırakıp duruma ithafen düzenlenen bazı sanatsal etkinlikler hakkında kısaca bilgilendirmeye çalışacağım sizleri.

AFAD’DAN KARMA FOTOĞRAF SERGİSİ

AFAD (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği) 2014 yılından bu yana, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” başlığı altında gerçekleştirdiği etkinliklere bir yenisini ekledi… Küratörlüğünü Özlem Dağlı’nın üstlendiği karma fotoğraf sergisi, 9 Mart Cumartesi günü saat 18.30’da Dernek Merkezi’nde açıldı. 31 fotoğrafçının karelediği kompozisyonların yer aldığı etkinlik, 15 gün boyunca fotoğraf dostlarını ağırlamaya devam edecek.

GESAM’DAN KARMA RESİM SERGİSİ

Bir diğer etkinlik, kısaca GESAM olarak bilinen Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Adana Şube Başkanlığı tarafından Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlendi… 8 Mart Cuma günü saat 17.30’da sanat dostlarını buluşturan karma resim sergisine, 15 ressam 2’şer tabloyla katıldı. Genellikle kadın figürlerinin ön plana çıktığı etkinlik, bugün akşam saatlerinde sona erecek.

MEZİTLİ’DE GÜNÜBİRLİK ETKİNLİK

Mersin’e bağlı ilçemiz Mezitli’de hayata geçen sanatsal oluşumsa günübirlikti. 9 Mart Cuma günü saat 14.00’te başladı ve 17.00’de bitti. Karma resim sergisi ve kısa film gösterisi niteliğinde biçimlenen etkinlik kapsamında, 20 ressamın ürettiği tablolar Mezitli Kent Konseyi’ne ait mekânda yer aldı. Melahat Kılıç ve Nimet Sarıbay’ın “Kadın ve Sanat” adı altında organize ettiği etkinlikte, Prof. Dr. Ayşe Azman’ın kadın emeği ve sanat üzerine yaptığı konuşma ilgi gördü.

ADANA RESSAMLAR DERNEĞİ SERGİSİ

Adana Ressamlar Derneği’nin geleneksel olarak düzenlediği “Dünya Kadınlar Günü” etkinliği, yine 8 Mart’ta saat 18.00’de başladı. Her zaman olduğu gibi AÇS Sanat Galerisi’nde açılan sergiye, 36 ressam birer tabloyla katıldı. Kadınların renklendirildiği farklı tekniklerle üretilmiş resimler, 18 Mart 2019 tarihine kadar sanat dostlarını beklemeye devam edecek.

NİĞDE’DE SERGİ GELECEK YIL DÜZENLENECEK

Niğde’de, resim sanatı denildiğinde akla ilk gelen isimlerdendir Safa Büte. Bu bağlamda, uluslararası pek çok başarısı vardır… Ressamımızı, o yöremizde konumuza dair sanatsal etkinlik olup olmadığını öğrenmek için aradım. Şu an olmadığını fakat, gelecek yıl dünya kadınlarına seslenecek uluslararası bir karma resim sergisi düzenlemeyi planladığını söyledi. Bana da sadece, Büte’ye başarılar dilemek düştü.

***

Dünya kadınlarına dair, bölgemizde çok değerli başka sanatsal etkinlikler de gerçekleştirildi elbette… Bilgi anlamında hepsine yetişemediğim için, yanı sıra yerimiz kalmadığından dolayı onları yazamadım. Fakat bilin ki, sanata ve canlara içtenlikle gönül verenlerin hepsi yüreğimde yer bulmaya devam edecek.