Dünya Sanat Günü ‘Wallace Hartley’ Ödülleri Sahiplerini Buldu!|ArtNews

15 Nisan 2020 tarihinde pandemi dolayısıyla Instagram canlı yayını ile açıklanan ödüller, 5 Kasım Perşembe günü yapılan tören ile sahiplerine takdim edildi.

Piramid Sanat’ın sponsorluğunda, pandemi kuralları gereğince az sayıda izleyicinin önünde gerçekleşen Dünya Sanat Günü Ödül Töreni, UPSD Başkanı Bedri Baykam’ın konuşması ile başladı. Pandemi nedeniyle Dünya Sanat Günü’nden 6,5 ay sonra bu ödüllerin ancak verilebildiğini aktaran Baykam, önce İzmir depreminde kaybettiğimiz değerli insanlarımızın yüreğimizi kan ağlattığını belirtti. Ardından, Dünya Sanat Günü teklifini ilk hazırlayan UPSD Yönetim Kurulu’ndan arkadaşlarını hatırlattı ve Dünya Sanat Günü’nün 2012’den başlayan serüvenini özetledi.

Türkiye gibi bir ülkede en namüsait şartlarda sanatçıların sanat üretmek durumunda kaldıklarını vurgulayan Baykam, “artislik yapma lan” söyleminin sokak kültüründen zirvelere kadar gündemde olduğu bir ülkede sanat yapmanın zorluklarını anlattı, ancak bu zorlukların bazen yüksek sanatın tetikleyicisi de olabileceğini vurguladı.

Yazının devamını okumak için tıklayın