Efsane bisikletçinin hayatı roman oldu

Mehmet Büyükarı

Gazeteci- yazar Mehmet Büyükarı, Antalya’da üç yıl önce yaşamını yitiren eski milli bisikletçi Ali Hüryılmaz’ın yaşamını konu alan ‘Son Rampa’ romanını okurlarıyla buluşturdu.

Gazeteci- yazar Mehmet Büyükarı tarafından ‘Son Rampa’ romanında eski milli bisikletçi Ali Hüryılmaz’ın hayatını konu aldı. Mehmet Büyükarı, 160 sayfalık kitabının bir bölümünü Hüryılmaz’ın anıları ve fotoğraflarından oluşturdu. Eski milli bisikletçi de olan Mehmet Büyükarı, Türk bisiklet sporuna yaşamı ve bilgisiyle yaptığı katkıları nedeniyle Ali Hüryılmaz’ın efsane bisikletçi olarak anıldığını belirtti. Romanında Hüryılmaz’la yaşarken yaptığı söyleşilerin de yer aldığını anlatan Büyükarı, “Onun yaşamı sporcu azmi, mücadele,  uğradığı haksızlıklara rağmen asla pes etmeyişinin örnekleriyle dolu” dedi.

ALİ HÜRYILMAZ KİMDİR?
Bulgaristan’ın Şumnu kenti Kayacık köyünde 29 Ocak 1945’te doğdu. Bisiklet sporuna 1962’de başladı. Bulgar Bisiklet Milli Takımı’na seçildi. Bulgaristan ulusal şampiyonluklarının yanı sıra uluslararası tur ve yarışlarda şampiyonluklar ile çok sayıda dereceler aldı. Fransa Turu’na karşılık doğu bloğunda Doğu Almanya, Polonya ve Çekoslovakya ülkelerini kapsayan uluslararası bisiklet turuna hazırlık amacıyla 1969 yılı Nisan ayında Bulgaristan Bisiklet Milli Takımı’yla gittiği İtalya’da Roma’daki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne sığındı. Büyükelçinin diplomatik yardımıyla Roma’dan Napoli’ye oradan da Akdeniz Gemisi ile 29 Nisan 1969’da İstanbul’a geldi. Türkiye’de Bakırköy Bisiklet İhtisas Kulübü sporcusu olarak yarışmaya başladı. Bir yandan uluslararası yarışlarda dereceler alırken öte yandan bisiklet sporundaki deneyim ve birikimlerini Türk bisiklet sporunun gelişmesine aktararak çok sayıda ünlü milli bisikletçiler de yetiştirdi. Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu iki kez kazanan Hüryılmaz, 1972 Münih Yaz Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil etti. Aktif spor yaşamını bırakmasının ardından Antalya’nın Döşemealtı ilçesine yerleşti. 2017 yılında geçirdiği rahatsızlığın ardından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde 72 yaşında hayata veda eden Hüryılmaz, İstanbul’a defnedildi. Adına ilk kez 2018 yılında Belek’te Ulusal Türkiye Bisiklet Şampiyonası düzenlendi.

Kaynak: odatv4.com