Ernest Hemingway: Çanlar Kimin İçin Çalıyor – İspanya iç savaşında yaşanan dört günün romanı

Ernest Hemingway

Murat Bjeduğ

Çanlar Kimin İçin Çalıyor’da, Jordan’ın katıldığı gerilla timi ile mağarada ve dağda geçirdiği dört gün içerisinde yaşadıkları, timdeki savaşçıların hayata bakışları, birbirleriyle olan ilişkileri, ruh halleri, diyalogları, cesaret ve inançları, cumhuriyete olan sadakatları ve günlük yaşamları son derece, abartısız, yalın ve gerçekçi bir üslupla anlatılıyor. İnsan kendini o mağarada ve o gerilla timinin içinde hissediyor roman boyunca.

“İspanya hakkında on sekiz yılda bütün öğrendiklerimi anlattım o romanda” diyen Hemingway, 21 Temmuz 1899 tarihinde İllionis / Oakpark – ABD’de doğar. İlk makalesi okuduğu lisenin gazetesi Trapeze’de yayımlanır. 1917 yılında liseyi bitirir ama üniversiteye gitmek yerine Kansas City Star gazetesinde muhabirliğe başlar.

Lisede okurken çıkan Birinci Dünya Savaşı’na ABD de dahil olunca orduya katılmak ister ama kabul edilmez. Ancak 1918 başında Kızılhaç tarafından ambulans şoförü olarak göreve kabul edilir ve Paris’e gönderilir. Bir süre sonra ABD’ye dönen Hemingway, Daily Star gazetesinde işe başlar ve tekrar Paris’e gider. Bu şehirde James Joyce, Ezra Pound, Gertrude Stein, F. Scott Fitzgerald gibi dünya edebiyatının abide isimleriyle tanışır. Kendisini yazması için teşvik eden bu çevreden özellikle James Joyce ile çok yakın arkadaş olur. Yapılan telkin ve teşviklerin yazın yaşamında önemli rol oynadığını ve nasıl karşılandığını şu bilgi notu iyi ifade ediyor: “James Joyce gelmiş geçmiş en iyi öykülerden, Salinger, ‘keşke onun gibi kısa öyküler yazabilsem.”

1922 yılında savaş muhabiri olarak İstanbul’a da gelen Hemingway, çalıştığı Toronto News gazetesine kaldığı bir aylık süre içerisinde haberler geçer.

1923 – 1936 yılları arasında yayımlanan öykü ve romanları Hemingway’in dünya çapında ün kazanmasını sağlar.

1936 yılında tanıştığı savaş muhabiri Martha Gellhorn ile birlikte İspanya İç Savaşı’nı izlemek üzere bu ülkeye giderler.

Hemingway 1939 yılında Küba’ya gelir, Havana’da bir otele yerleşerek burada yaşamaya başlar. Ardı sıra Marta’da Havana’ya gelir. Eşinden boşanan Hemingway, Marta ile evlenir ve Havana’da satın aldıkları bir çiftliğe yerleşirler.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor romanını 1940 yılında tamamlayan Hemingway, 1952 yılında başyapıtı olarak kabul edilen Yaşlı Adam Ve Deniz romanını yazar. 1953 yılında Pulitzer, 1954 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alır.

Kitap Adı: Çanlar Kimin İçin Çalıyor
Yazar: Ernest Hemingway
Sayfa sayısı: 496
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
İlk Baskı Yılı: 2006
Son baskı yılı: 2015 ( 20. Baskı )
İlk Yayınlanma Tarihi: 21 Ekim 1940
Karakterler: RobertJordan, ElSordo, Anselmo, Primitivo, Pilar, Andrés, Eladio, Agustín, Maria, Rafael, Joaquin, Pablo, Fernando
Ödüller: Nobel Edebiyat Ödülü ve Pulıtzer Ödül

ABD – İdaho’ya taşındıktan sonra artan sağlık sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalır. Aşırı alkol düşkünlüğünün ve sürekli seyahatlerin bedeninde yol açtığı tahribatlar ortaya çıkmaya başlar.

Şarbon, sıtma, cilt kanseri ve zatürree geçirdiği yetmiyormuş gibi, iki de uçak kazası atlatır. Diyabet, böbrek yırtılması, hepatit, dalak yırtılması, omurga kırığı da bu talihsizliklere ilave olur.

Yazının devamını okumak için tıklayın