Etem Çalışkan Sanat Günleri başladı

Gazeteci ve ressam Etem Çalışkan adına Adana ve Mersin’de sanat günleri düzenleniyor.

Anıtkabir’in hatlarının hocası Emin Barın ile birlikte, Atatürk’ün gerçek imzasına bağlı kalarak kaligrafik çalışmasını hazırlayan hattat, gazeteci ve ressam Etem Çalışkan adına Adana ve Mersin’de sanat günleri düzenleniyor.

Adana’da merkez Seyhan İlçe Belediyesi, Adana Tabib Odası, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu ile 22 sanat, eğitim ve meslek kuruluşunca gerçekleştirilen ve 27 Mayıs’a dek sürecek ‘Etem Çalışkan Sanat Günleri’, ‘Senfonik Kaligrafi’ sergisi ve Etem Çalışkan imza günüyle başladı.

Sergiler, konserler, dans gösterileri, film gösterileri ve panellerin yapılacağı etkinliğin ilkinde Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde, sanatseverlerle buluşan Etem Çalışkan, kitaplarını imzaladı.

Katılımcılara seslenen Etem Çalışkan, “İnsanlık tarihi yazıyla başladı. Benim yaşım 6016. Yazının icadı insanlar için milattır. Amacım yazıda çok çeşitlilik. Ne kadarını yapabiliyorum, bilmiyorum. Elimden geleni değil, yarın yeni bir şeyler yapmaya başlayacağım” dedi.

ETEM ÇALIŞKAN SANAT GÜNLERİ ETKİNLİK TAKVİMİ

Etem Çalışkan Sanat Günleri’nin ilk etkinliği 24 Mayıs Salı günü saat 18.30’da Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi Abidin Dino Sergi Salonu’nda başlayacak.

24 Mayıs Salı: Senfonik Kaligrafi isimli sergi açılacak. Sergide Etem Çalışkan’ın son dönem eserlerinin yanında İlah Hulusi. Emin Barın, Savaş Çevik, İlhami Turan, İslam Seçen, Mesut Dikel, Bedri Koraman gibi sanatçıların eserlerinin de yer aldığı çeşitli anı materyalleri sergilenecek. Aynı gün Etem Çalışkan’ın ‘Ben ve kendim’ isimli biyografi kitabını okurları için imzalayacak.

Beşi bir yerde isimli bir panel gerçekleştirilecek. Haluk Uygur’un oturum yöneticisi olduğu panelde Savaş Çevik, İslam Seçen ve Orhan Apaydın konuşmacı olacak.

25 Mayıs Çarşamba: Bitmeyen Senfoni isimli sergi ve Celal İnce’den Tangolar isimli konser ve dans gösterisi saat 20.00’de Ramada Otel Lobisi’nde gerçekleştirilecek.

26 Mayıs Perşembe: K. Atatürk ile Etem Çalışkan isimli sergi Mersin Olba Fotoğraf Derneği Sergi Salonu’nda saat 19.00’da açılacak.

27 Mayıs Cuma: Etem Çalışkan Sanat Günleri’nin son gün etkinliğinin adresi Başkent Hastanesi Kışla Yerleşkesi Sergi Salonu olacak. Etem Çalışkan’ın çalışmış olduğu Hürriyet, Milliyet, Akşam gibi gazetelerde yayınlanan çizim, desen ve grafik tasarımlarının sergileneceği retrospektif bir çalışma sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Tarsus Belediyesi’nin kolleksiyonunda bulunan ‘Türk büyükleri’ sergisi de aynı kapsamda sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sergi saat 19.00’da açılacak.

Etem Çalışkan Sanat Günleri’nin son etkinliği ‘Sinametek Adana’ isimli film gösterisi olacak. Saat 20.00’de başlayacak film gösterimi öncesinde Etem Çalışkan ile özel bir söyleşi gerçekleştirilecek.

BAŞKAN KARALAR’A TEŞEKKÜR GELDİ

Etem Çalışkan Sanat Günleri’nin organizasyonunda şemsiye kuruluş olmayı kabul eden Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a organizasyonun paydaşlarından teşekkür açıklaması geldi. Basın toplantısına katılan Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten ve Grup Çalışkan Topluluğu adına Haluk Uygur, Seyhan Belediyesi’nin tüm etkinliklere ‘şemsiye kuruluş’ olmasını kabul eden Başkan Zeydan Karalar’a teşekkür etti.

GELECEK YIL TURHAN VE İLHAN SELÇUK KARDEŞLER ADINA PLANLANIYOR

İlki Etem Sancak adına gerçekleştirilecek olan Sanat Günleri’nin önümüzdeki yıl 1940–1944 yılları arasında Adana’da yaşamış ve ilk ürünlerini Adana’da vermiş, Tepebağ Ortaokulu ve Adana Erkek Lisesi’nde eğitim görmüş karikatürist Turhan ve yazar İlhan Selçuk kardeşler adına yapılmasının planlandığı açıklandı.