İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl TV+ işbirliğiyle 4-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Filmekimi, dünya festivallerinden ilgi çeken pek çok yapımı sinemaseverlerle buluşturacak. 

Festivalin açılış filmi bu yıl merakla beklenen ve Venedik Film Festivali’nden Altın Aslan ile dönen, başrolde Joaquin Phoenix’in yer aldığı, Todd Phillips’in yönetmenliğini üstlendiği Joker olacak. Film, 3 Ekim Perşembe akşamı saat 21:30’da Atlas Sineması’nda gösterilecek ve resmen festival maratonu başlayacak.

Filmekimi; 4-13 Ekim tarihlerinde İstanbul’da, 11-15 Ekim’de Ankara’da, 18‑22 Ekim’de ise İzmir’de gerçekleşecek. İKSV Lale Kart üyeleri için geçtiğimiz hafta satışı başlayan festival biletleri genel satışa 28 Eylül’de sunulacak.

Bu yıl festival ekibi sinemaseverlere yine özenli bir seçki sunuyor. Müzik belgesellerinden ünlü yönetmenlerin kısa filmlerine, gerilimden bilimkurguya, dramadan komediye varan geniş bir skala festivalcileri bekliyor.

Filmekimi’nden 10 alternatif filmi sizler için derledik. İyi seyirler.

1) Portrait De La Jeune Fille En Feu / Portrait of A Lady on Fire / Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

2019 Cannes’dan En İyi Senaryo ve Kuir Palmiye ile dönen Portrait of A Lady on Fire / Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi festivalin en dikkat çeken yapımlarından biri. Film, 18. yüzyılda, bir ressamın modeliyle aşkını anlatıyor. Ressam Marianne’a, manastırdan henüz çıkan ve evlenmek üzere olan genç Héloïse’in portresi sipariş edilir. Ancak Marianne, bu portreyi Héloïse’dan habersiz çizmelidir. Bu kısıtlamanın önüne geçmek için Marianne, gönülsüz gelin adayı Héloïse’ı önce gözlemler sonra da onunla yakınlaşır. Yüzyıllar boyu gözardı edilen ve yapıtları unutulan kadın ressamlardan esinlenen yönetmen Céline Sciamma’yı yönettiği Tomboy ve senaryosunu yazdığı Kabakçığın Hayatı ile tanıyoruz. Filmin başrollerini Noémie Merlant, Adèle Haenel ile paylaşıyor.

2) Swallow / Saplantı

Filmekimi’nin bol ödüllü filmlerinden Saplantı farklı bir anlatı sunuyor. 2019 Fantasia (Montreal) En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, 2019 Tribeca En İyi Kadın Oyuncu (H. Bennett), 2019 Neuchâtel Fantastic Uluslararası Eleştirmenler Ödülü, En İyi Performans (H. Bennett) ödüllerinin sahibi film, hamileliğinin ilk aylarında tehlikeli nesneleri yutma arzusu gitgide yükselen bir kadının takıntısının ardındaki sırrı açığa çıkarma hikâyesini anlatıyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın