Hatay’ın solmak bilmeyen renkleri – Kudret Sönmez

Bugün parçalı bulutlu satılarla başlamayacağım yazıma… Nasıl olsa, doğa ve sanat yerinde durmuyor. Sürekli değişim içindeler. Tek fark; mevsimler ötelense de sanat bundan nasiplenmiyor. Çoğu şey gibi, o da alıp başını gömüyor bağrımıza, duygularımıza. Ve artık kalıplaşmış da olsa bazı sözler; hayat devam etmiyor mu?

***

“Hatay Ressamları” 20 Ocak Cuma günü saat 17.00’de, Cumhuriyet Kültür Merkezi Antakya Belediyesi Sanat Galerisi’nde karma bir etkinlik gerçekleştirdiler… Küratörlüklerini Ünal Kuş ve Selmani Baki Kocaispir’in üstlendiği sergide, 37 ressamın çalışmaları yer aldı. 10 Şubat’a kadar devam edecek olan etkinliğe katılanlar arasında, bölgenin kadim isimlerinden Ressam Yusuf Altunay da vardı.

ALTUNAY’IN SANAT HAYATI

Daha önce de sanat hikâyesine birkaç kez dokunduğumuz Ressam Yusuf Altunay, hayatındaki gelişmeleri şu sözlerle özetledi:

“40 yılı aşkın süredir sanatla iç içeyim… Avrupa ve Ortadoğu’da çeşitli işlerde çalıştım. Bu arada, uzak diyarlarda sokak ressamlığı yapıp dünyanın önemli müzelerini inceleme fırsatı buldum. 1995’te yurdumuza döndüğümde atölye açıp kendimi tamamen sanata adadım. Çevremden pek destek görmedim ama o zamanlar resim sanatından ekmek yiyen yok gibiydi. Birkaç yıl sıkıntı çektikten sonra aranan bir ressam oldum.

Siparişler giderek çoğalıyordu. İsteyenlere ders de veriyordum. Öğrencilerimin çoğu, ya ünlü ressam oldu ya da öğretmen. Zaman zaman yurt içi ve dışında sergiler açtım.  Bu arada, değerli ödüller aldım. Müzikle de aktif olarak ilgilendim. Medeniyetler Korosu’nda korist olarak yer edindim.

Geçtiğimiz hafta Hataylı ressamların sergisine katıldım. Değerli Hocalarımız Ünal Kuş ve Selmani Baki Kocaispir’in küratörlüklerinde çok güzel bir etkinlik oldu. Onlara, çabalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Küresel çerçevede her ne kadar çalkantılı bir dönem yaşıyor olsak da, sanatla bağlarımı asla koparmayacağım.”

 

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan