İstanbul Müzik Festivali bu akşam başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından E.C.A Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen festival, William Shakespeare’in “Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız” dizelerinden esinlenen temasıyla müzikseverlere etkileyici bir program sunacak.

1-24 Haziran tarihleri arasında düzenlenen festival hakkında ayrıntılı bilgi için: http://muzik.iksv.org/tr/program

AÇILIŞ KONSERİ

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası
Sascha Goetzel şef
Dmitry Masleev piyano (2015 XV. Çaykovski Yarışması birincisi)

1 Haziran Çarşamba, 19:00, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

19.00 Kokteyl
20.00 Ödül Töreni ve Konser

Pyotr İlyiç Çaykovski
Piyano Konçertosu No.1, Op.23

Dimitri Şostakoviç
Hamlet Süiti, op.116a

Arasız 70′ sürer.

Törende İlhan Baran’a Onur Ödülü sunulacaktır.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası İstanbul Müzik Festivali Yerleşik Orkestrası’dır.

44. İstanbul Müzik Festivali görkemli bir programla başlıyor. Açılış konserinde yine genç bir yıldızı dinleyicilerle buluşturan festival, Uluslararası Çaykovski Piyano Yarışması 2015 birincisi Dmitry Masleev ile festivalin Yerleşik Orketrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı Sacha Goetzel yönetiminde bir araya getiriyor.

Uzun zamandır görülmemiş bir seyirci, jüri ve medya desteği ile Çaykovski Piyano Yarışmas’nı kazanan Dmitry Masleev, kendisine oy birliği ile birincilik getiren, The Financial Times’ın “parlak bir virtüözite” olarak tanımladığı Çaykovski 1 numaralı Piyano Konçertosu yorumu ile Türkiye’de ilk konserini verecek. Müzik eleştirmenleri genç yıldızın yaratıcı karakterinin yanı sıra doğal stiline özellikle dikkat çekiyor.

İlk konserini verdiği Mayıs 1999’dan bu yana Türkiye’nin kültürel hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 2010 Salzburg Festivali açılış etkinliklerinde ve 2014’te BBC Proms’ta verdiği konserlerle dünya basınında da övgülerle yer aldı.

Piyano repertuarının başyapıtlarından Çaykovski’nin 1 numaralı Piyano Konçertosu’nun yanı sıra özgünlüğü, yoğun ruh hali ve dinleyicide bıraktığı etkisi ile Şostakoviç’in en başarılı film müziği olarak görülen Hamlet Süiti, festivalin bu yılkı temasına gönderme yaparken, tüm ay boyunca dinleyicileri bekleyen muhteşem konserlerin de sinyallerini veriyor.

url

 

dogan-hizlanDoğan Hızlan

[email protected]

İstanbul Müzik Festivali bu akşam başlıyor

 

44. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ bu akşam saat 19.00’da Lütfi Kırdar Kongre ve Kültür Sarayı’ndaki açılış tören ve konseriyle başlıyor.

Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 2015 Çaykovski yarışması birincisi Dmitry Masleev’e eşlik edecek.

Genç piyanist Masleev, Çaykovski’nin 1 numaralı piyano konçertosunu çalacak, orkestra da Şostakoviç’in Hamlet Süiti’ni seslendirecek.

Festival, Shakespeare’in, “Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız” sözlerini tema olarak belirledi. Yani aşk dolu bir festival yaşayacağız bu sene…

Makalenin devamı için linke tıklayınız:

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/dogan-hizlan_4/istanbul-muzik-festivali-bu-aksam-basliyor_40111648