Karanlığa inat yaşasın sanat

Tiyatrocular, ihtiyaç duydukları destek ve şartlar oluşana kadar sahne açmayacak.

Tiyatrocular önceki gün Türkiye’nin birçok şehrinde aynı saatte bildirilerini okuyarak ihtiyaç duydukları destek ve şartlar oluşana kadar sahne açmayacaklarını belirtti. Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi’nin katılımcısı olan tiyatroların açıklamasında, devletin ilgili kurumlarının tiyatro emekçilerinin yanında durması talep edildi. Koronavirüs sürecinde perdelerini kapalı tutan tiyatrocular, 1 Temmuz itibarıyla sahnelere sorunlarla döndü.

Birçok tiyatrocu maddi zorluklar karşısında mücadele veriyor. Samsun’da tiyatrocular yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için renkli bir eyleme imza attı. Gazi Sahnesi önünde bir araya gelen tiyatrocular, sahnelerini açamayacaklarını açıkladı. Küçükeller Çocuk Tiyatrosu sahibi Fatoş İpekdal Özbenli, tiyatrocular adına yaptığı açıklamada, ilgili bakanlıkları tiyatrocuların yaşadığı sorunlara çözüm bulmaya davet etti. Özbenli, “Gönül ister ki sahnelerden selamlayalım sizleri, ancak bu ekonomik koşullarda sahnelerimizi açmamız maalesef mümkün değil.

Tiyatroların KDV, Gelir Vergisi, Stopaj vergi oranları yeniden düzenlenmeli, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Elektrik, doğalgaz, su gibi giderlerimiz 2021 Ocak ayına kadar dondurulmalı, var olan borçlar taksitlendirilmeli ve sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzenleme yapılmalıdır. 2021 Ocak ayına kadar tiyatroların salon kiralarına ilgili bakanlıkça destekte bulunulmalıdır” dedi.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan