Sabah uyanıp gözlerinizi açtıktan sonra, bir süre yataktan kalkmayıp, her şeye boş vererek biraz daha kalmak istersiniz ya yatağın sıcaklığında.İşte öyle bir şeydir Gezi!

Çok soruluyor bu soru, biliyorum.

Kimin işidir; nedir bu Gezi?

Gezi, bana kalırsa, “çocukların canının erik istemesidir.”

Fazla mı soyut oldu? O zaman şöyle söyleyelim:

Gezi, “epeydir unuttuğunuz bir türkünün, birden dilinizin ucuna gelivermesi gibi bir şeydir.” Hani olur ya, en olmadık zamanda, en olmayacak yerde birden mırıldanmaya başlarsınız; keyifle. Tutamazsınız kendinizi ve etraftan tuhaf tuhaf bakarlar.

Ama ne yapabilirsiniz, “hiç çiçek ve çocuk olmamış adamlar” nerden bilsinler türkülerimizi?

Şöyle de söyleyebiliriz:

Gezi, “çok gitmek istediğiniz bir konser için karaborsadan bilet aramaktır.” Vardır ya öyle konserler. Yıllarca hayalini kurarsınız hani. İlk fırsatta gideceksiniz. Onca zaman beklemişsiniz, şimdi gelmiştir işte, gidilmez mi? Gidilir elbet.

Aslında anlaşılmayacak bir şey yok; “sabah uyanıp gözlerinizi açtıktan sonra, bir süre yataktan kalkmayıp, her şeye boş vererek biraz daha kalmak istersiniz ya yatağın sıcaklığında.” İşte öyle bir şeydir Gezi!

Denizi sevenler için: “Uzun ve terli bir yaz gününün sonunda, koşarak denize girmek gibidir” desek! Tamam mı? “Gezi, sahilde çıplak ayakla yürümek” gibi bir şeydir sonuçta. Ama nasıl bir mutluluktur o!

Hay Allah, bak aklıma geldi birden; balkonda otururken tepenizde sallanan asmanın ucundan bir salkım üzüm koparıp yemek istersiniz ya bazen; hah! Gezi öyle bir şeydir.

Kimin işidir sahi Gezi?

Gezi, “üşüdükçe kendini yakan çocukların işidir.” Tamam; en doğrusu bu galiba.

Yani, biraz tuhaf bir iştir; başkalarını yakmaktan başka bir şey bilmeyenler anlayamaz bunu. Ama böyle işte!

Bu çocuklar niye kendilerini yakarlar üşüdükçe?

İşin içinde faşizm vardır çünkü ve faşizm, “dayak yemektir serseri bir babadan ve karanlık bir odaya kapatılmaktır, hakkını istemekte direttiğin zaman…”

Bu yüzden çocuklar erkenden öğrenirler ve çok kolay anlarlar faşizmi.

“Faşizm, bence de anlaşılması zor bir şey değildir.

https://www.birgun.net/haber/kimin-isidir-bu-gezi-meselesi-389677