Kültür ve sanat aktörleri, birleşin

Orhun Atmış

Hollanda, İKSV ve InogarArt’ın ortaklığıyla tüm dünyadaki kurumlar artık birbirine daha yakın olacak. Arts Map ile sanatçılar ekosistem kuruyor.

Büyükşehirlerdeki kültür ve sanat kurumları bile gerek ekonomik gerekse izleyicisine ulaşma ya da yeni ortaklıklar kurmak yönünden büyük sıkıntılar yaşıyor. Daha küçük şehirlerdeki yerel sanatçılar ve sanat kurumlarının durumları ise daha zorlayıcı. Şimdi, bir harita düşünün; Türkiye ve dünyanın neresine giderseniz gidin, hatta gitmenize bile gerek yok, oradaki kültür kurumlarını bulma, görme ve iletişim kurmanıza olanak sağlıyor. İnternet sitesinde sanat türlerine göre arama yapılabiliyor, yani örneğin komşu şehrinizde sizinle benzer işlere imza atan ama haberiniz olmayan kişilerle iletişime geçip ortak projeler geliştirme şansı elde edebiliyorsunuz. Arts Map’in amacı bir sanat ekosistemi yaratmak.

Projenin temeli, 2017-2019 yılları arasında, Hollanda Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) “Kültürel Keşif” projesiyle atıldı. Bu proje kapsamında Hollandalı yetkililer ve İKSV ekibi 19 şehri dolaşıp oranın kültür sanat kurumlarıyla bir araya geldi. O projenin geliştirdiği ufukla hayata geçen Arts Map’te Hollanda ve İKSV’nin yanına Mert Fırat’ın kurucularından olduğu İnogarArt da işbirliğine yetişti. Proje şu an katılımcılarını bekliyor. 

Biz de Hollanda Başkonsolosluğu Kültür Başmüşaviri İpek Sür Van Dijk ile Arts Map’i konuştuk. Sür, projeden şöyle bahsediyor: “Art Map, kültür ve sanat sektörü adına, aktif olarak rol oynayabileceği, kendine imkânlar yaratabilecek bir sistem. Bu noktada en önemli tavsiyem, kültür ve sanat sektörünün Art Map’ın bir parçası olması. www.artsmap.info üzerinden başvurularını yapabilir ve bir parçası olabilirler bu oluşumun.”

Yazının devamını okumak için tıklayın