Murat Günaydın’ın ”Bitpazarı” kitabı yayınlandı

Adana Kitaplığı 29
BİTPAZARİ 

Heyamola yayınları
Yayın Yönetmeni: Ömer Asan 


Bu kitabın oluşmasında bana cesaret veren başta editör: Mustafa Emre ve Hüseyin Aslan’a, Kapak Tasarımı: Öğrencim Mehmet Orak’a, Yazılarıyla destek olan: Muzaffer Özen’e, Hüseyin Aslan a, Mehmet Sönmez’e, Tahir Köse’ye teşekürlerimi sunuyorum.

Eğlenmek, zaman geçirmek için fotoğraf çekmedim. Hiçbirzamanfotoğrafın ardından zafer çığlığı atmadım. Kendini ifade etmekte zorlananinsanlara karşı sorumluluğum vardı. Onlar için kaygılanmalı, onlarıdüşünmeliydim. Yaşamdaki farklılıkları, zıtlıkları göstermek için fotoğrafın gücündenyararlanmak istedim.

Bitpazarı, geçim mücadelesi veren insanların, kısıtlı yaşam koşullarında borçlarını ödemeye çalışanların gözü olmak, şehrin lüks mağazalarının dışında alışveriş yapmayanlara böyle bir yerin olduğunu göstermek için buradaydım. Yakınmalarımızın gereksiz olduğunu göstermek için buradaydım.

Karşıtların yeridir Bitpazarı. Bir taraftan elektronik dev şirketler, pahalı giyim markaları ve hemen yanı başında gelişmeden payını almamış bir yaşam alanı. Yoksulluk dip dibe, iç içe.

Yaklaşık 4 yıl boyunca her pazar gittiğim Bitpazarının yaşamımdaki anlamı özeldir. Oraya fotoğraftan çok insanları izlemeye, onları anlamaya çalıştım.

Bitpazarı kitabımı Heyamola yayınlarından internet üzerinden (heyamola.net) sipariş verebilirsiniz. İmza gününde buluşmak dileğiyle. 🙂

Murat Günaydın