Müzik uykusuzluk sorununa çare olabilir: Bilim insanlarının önerdiği 7 şarkı

(Tablo: ‘Kediyle Uyuyan Kadın’ – Władysław Ślewiński)

Araştırmalar, kimi müzik eserlerinin uyku sorunu yaşayanların uykuya dalması ya da daha iyi bir uyku uyuması için faydalı olduğunu ortaya koyuyor.

Müzik, melodi, insanın insan olduğu günden bu yana vazgeçilmez bir parçası, kültürün en önemli sonuçlarından biri. Müziğin insan psikolojisi ve duygu durumları üzerindeki etkileri de biliniyor. Uzmanlar, müziğin beyindeki etkilerinin, uyku sorununa da çözüm olabileceğini dile getiriyor.

(Heykel: ‘Uyuyan Ariadne’ – Vatikan Müzesi)

Türkiye Uyku Tıbbı Derneği’ne göre bugün nüfusun yüzde 10’u kronik uykusuzluktan mustarip. Yani her on kişiden biri, hemen her gece uykusuzluk sorunuyla boğuşuyor. Yine derneğin verdiği istatistiğe göre yüzde 35 gibi büyük bir oran zaman zaman geçici uykusuzluk sorunu yaşıyor. Uykusuzluk yalnız vücudun dinlenememesi ve gündüz saatlerinde yorgun düşmesi gibi sorunlara neden olmuyor. Uykusuzluk semptomlarının; solunum bozukluğu, kalp hastalıkları, hareket bozuklukları, nörolojik sorunlar gibi birçok sağlık sorununun yanında stres ve kaygı bozukluğu başta olmak üzere ciddi psikolojik rahatsızlıklara da yol açtığı biliniyor.

(Tablo: ‘Aklın Uykusu Canavarlar Yaratır’ – Francisco de Goya)

Uyku sorunlarının özellikle modern kentli yaşam tarzı içerisinde nüfusun büyük bir bölümünde sıklıkla görülmesiyle birlikte, tıp bilimi de uykuya özel bir sayfa açmış durumda. Dünyanın her yerinde tıbbi araştırma merkezleri, uyku sorunlarının nedenlerini anlamak ve bunları ortadan kaldırmak için yoğun bir çaba içerisinde. Uyku hekimleri, kaliteli bir uyku için neler gerektiğini araştırırken hayatın hemen her alanında olduğu gibi yolları müzikten geçiyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın