Müzisyenlerde ‘bin lira’ öfkesi: Herkese akıl sağlığı diliyorum

Serpil Kurtay

Devletin 1000 liralık yardımına başvurabilmeleri için video çekmeleri, beste sunmaları, anılarını veya mektup yazmaları gibi şartlar istenen müzisyenler ve müzik emekçileri, oldukça öfkeli… Solistinden sahne teknisyenine, davulcusundan menajerine kadar konuştuğumuz herkes tepkisini dizginlemekte zorlandı. MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen ise gelen eleştiriler için “Kantarın topuzu kaçtı” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 4 Aralık günü müzik meslek birliklerinin temsilcileriyle bir araya gelmiş ve pandemi döneminde geliri olmayan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan müzisyen, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir proje planladıklarını açıklamıştı. Kişi başı 1000 lira net ödeme yapılacağı bakanın verdiği en net bilgilerden biriydi.

Bakanlığa bağlı Yunus Emre Enstitüsü web sitesinde yayınlanan bilgiye göre bakanlığın iş birliği yaptığı meslek birlikleri şunlar: Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (MÜZİK-SEN), Popüler Müzik Sanatı Vakfı/Popsav, Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (TRAKSEV), Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu, Uluslararası Sahne Sanatçıları Federasyonu, Türk Musikisi Federasyonu, Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR), Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) ile Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG). Bakanlık, bu meslek örgütlerinden 23 Aralık’a kadar başvuruları toplamalarını ve 30 Aralık’a kadar kendilerine iletmelerini istiyor. Bakanlık da incelemesini yapacak ve ocak ayı itibarıyla projede yer alan müzisyen, müzik emekçisi, yorumcu ve eser sahiplerine ödemelerini yapmaya başlayacak.

Açıkçası toplantıdan sonra bakanın ya da meslek birliği temsilcilerinin konuşmalarında geçen “proje”nin detayları konusunda kimsenin bir fikri yoktu. Ta ki 11 Aralık’ta detaylar meslek birlikleri tarafından üyelerine elektronik posta ile iletilene kadar… Devletin 1000 liralık yardımına başvurabilmeleri için meslek birliklerinin üyelerinden farklı farklı talepleri oldu: Video çekmeleri, yeni beste sunmaları, anılarını yazmaları, mektup yazmaları vs… Bu şartlarla karşılaşan müzisyenler ve müzik emekçileri ise hem bakanlığa hem de meslek örgütlerine oldukça öfkelendi. Solistinden sahne teknisyenine, davulcusundan menajerine kadar birçok isimle konuştuk. Söz onlarda:

Yazının devamını okumak için tıklayın