Müzisyenlere online destek – Sinem Vural

Sinem Vural

Online müzik satın alma servisi Bandcamp, 20 Mart’ta albüm satışlarından aldığı kesintiyi geçici olarak sanatçılara aktaracağını duyurdu. Ve bu 4,3 milyon dolar tutarındaydı.

AppleMusic bu eli görüp arttırarak bağımsız sanatçılara 50 milyon dolarlık bir fon ayırdığını açıkladı. Üç ayda ortalama en az 10 bin dolar kazanan ve hizmetle doğrudan dağıtım anlaşması bulunan kullanıcılara yardımda bulunacağını söyledi.
Biz yardımın yollarını araştırırken, Bandcamp ikinci dalga yardımını açıkladı önceki günlerde…
1 Mayıs tarihinde satışlardan aldıkları yüzde 15’lik kesintiyi müzisyenler için ayrılan fona aktracaklar. Bu uygulama 5 Haziran ve 3 Temmuz’da da tekrarlanacak.
Türkiye’de en çok kullanılan online müzik dinleme platformlarından Spotify da yardım konusunda geride kalmak istemedi ve sanatçı profillerine destek butonu ekledi. Şirket, oluşacak ortak fonla ihtiyaç sahibi müzisyenlere havuzdan destek verecek. Amaç ilk etapta 1 milyon dolar nakit toplamak ve 10 bin müzisyene 100’er dolar ayırmak.
Böylece ülkelerinde devlet desteği alamayan müzisyenler de bu destekten faydalanabilecek. Buraya kadar çok hızlı ve güzel her şey… “100 dolar da olsa düşünceliler” dedik içimizden.
Spotify’dan sanatçılara yardım parası ödemek istiyorsanız sadece CashApp, GoFundMe ve PayPal gibi araçları kullanabiliyorsunuz.
Bu uygulamalar Türkiye’de kullanılmıyor. Yani Türkiye’den sanatçılara maddi olarak bağış yapılamamakta.
Sanatçıların da şirketleri ya da kendi hesapları üzerinden bu butonu tanımlaması gerekiyor. Bazı yerli sanatçılar bunu yaptığı halde buton görünmüyor. Bazılarında görünüyor ama zaten yurtiçinden yardım yapılamıyor.
Müzisyenlerin Türkiye’den olmasa da yurtdışındaki dinleyicilerinden bağış alabilmesi ve fona katkı sağlayabilmesinin tek yolu şimdilik Spotify’daki profillerinde bu butona sahip olmaları.
Tüm bu yardımların işlevsel olmasını beklerken akıllara tek bir yol geliyor. O da single’lara IBAN hesap numaraların eklenmesi. Bir örneği de var: 2018 yılında Padme grubu yayınladıkları albümün adını IBAN hesap numarası yapmıştı ve buradan kendilerine ödeme kabul ediyorlardı.

Yazının devamını okumak için tıklayın