Ölenlerin sayısı 43’e yükseldi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul’daki kanlı terör saldırısıyla ilgili TBMM Genel Kurulu’nda bir bilgilendirme yaptı. Saldırı nedeniyle şu ana kadar 9’u Türk, 4’ü yabancı toplam 13 kişinin gözaltına alındığını ifade eden Ala, 3 canlı bombadan birisinin kimliği ve uyruğunun da belirlendiğini belirtti. Ala, intihar bombacıları hariç 19’u yabancı olmak üzere 43 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ala, saldırıda yaralanan 94 kişinin tedavilerinin ise devam ettiğini bildirdi.

TERS YÖNE KOŞMUŞLAR

Bakan Ala saldırıyla ilgili şunları söyledi:

“Bir taksiyle geldiler. Biri dış hatlar giriş terminaline gitmeye çalışırken polis tarafından durdurulmak istenmiş polisle çatışma çıkmış, otoparkın merdivenlerinden aşağıya inerek kendisini patlatmış. Diğerleri ters istikametlere koşmuşlar ve birisi polis tarafından vurulmuş yerdeyken, diğeri de aşağıya doğru koşarak kendisini patlatmış.”

BULGULAR DAEŞ’İ GÖSTERİYOR

Kullanılan patlayıcıların RDX, TNT ve PTN karışımı fabrikasyon tipi patlayıcılar olduğunu açıklayan Ala, patlayıcının türünden terör eyleminin boyutlarının daha iyi anlaşılabileceğini ifade etti. Ala şöyle konuştu:

“Konu çok detaylı bir şekilde soruşturulmakta, bağlantılar tespit edilmektedir. Örgütün bütün irtibatları ortaya çıkarılacaktır. Elde ettiğimiz bilgiler ve bulgular saldırıyı DAEŞ terör örgütünün gerçekleştirdiğini göstermektedir. Soruşturmalar neticelenince kesin olarak söylenecektir.”

YANGINI BİRLİKTE SÖNDÜRELİM

Terörün dünyanın sorunu olduğunu vurgulayan Ala şunları ifade etti:

“Organize terör saldırılarıyla her ülke karşılaşabilmektedir. ABD, Paris, Almanya, Brüksel, Rusya’da her yerde bu tür saldırılar DAEŞ ya da başka organizasyonlar tarafından yapılmaktadır. Türkiye, birlikte yardımlaşarak hareket eden PKK, DHKP-C, DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle kararlılıkla mücadele etmektir. Dünden itibaren ABD’den İngiltere’ye Almanya’dan Hollanda ve Fransa’ya kadar içişleri bakanları, yetkilileri gerek telefon ederek gerek mesaj göndererek bu acıyı paylaşmışlardır. Kendilerine artık sürekli söylüyoruz. Bu sıkıntıyı bu bölgede yaşıyoruz. Yanı başımızda bir ülke tamamen istikrarsızlık içine sürüklendi. Suriye’deki topraklar terör örgütlerinin yaşam alanı haline dönüştü. ‘Bir ülke yanarsa dumanı bize gelmesin’ politikası bize yaramaz. Gelin o yangını söndürelim diye dile getirdim.”

3 BİN 603 KİŞİ SINIR DIŞI EDİLDİ

DAEŞ terör örgütüyle ilgili yürütülen mücadele hakkında bilgi veren Efkan Ala, şöyle devam etti:

“Suriye ve Irak’taki durumları biliyorsunuz. Burada ortaya çıkan kaotik durumdan Türkiyeve dünyadaki ülkelerin en az etkilenmesi için Türkiye üzerine düşeni yapmaktadır. 145 ülkeden 50 bin 177 kişiye Türkiye’ye giriş yasağı koyduk. Karşılıklı istihbarat alış verişiyle yapıyoruz. Sırf terör faaliyetleriyle ilgili bir sorun olmasın diye. 98 ülkeden 3 bin 603 kişi sınır dışı edilmiştir. Bazı ülkeler aldığımız tedbirler neticesinde yasalarını değiştirmek zorunda kaldılar. İsveç’e gönderdik, 15 gün sonra aynı aile deniz yoluyla geldi, yine yakaladık kendilerini ikaz ettik.”

İçişleri Bakanı Ala, DAEŞ terör örgütüyle ilgili bugüne kadar 5 bin 310 gözaltı gerçekleştirildiğini, bunlardan bin 654’ünün tutuklandığını ifade etti.

TÜRKİYE’Yİ SURİYE ZANNETTİLER

PKK terör örgütüyle etkin mücadele yürüttüklerini de ifade eden Ala, “Suriye’deki gelişmelerin ardından terör örgütü Türkiye’yi de karıştırmak istiyor. Biri Şırnak il merkezi olmak üzere 11 ilçede kanton ilan etmeye kalktılar. Türkiye’yi Suriye zannettiler. Teröristlerin hepsi oralardan temizlendi. Biz her zaman vatandaşımızı teröristten ayırmış bir milletiz ve devletiz. Evlerini dört dörtlük yapıp içindeki eşyalarıyla birlikte kendilerine teslim edeceğiz, hiç endişeleri olmasın” dedi.

TERÖRLE UYUŞTURUCU BARONLUĞU İÇ İÇE GEÇMİŞ

Ala şöyle devam etti:

“Şehirlerde bu olduktan sonra kırsal alanda terör örgütünün varlığını da sonlandırmak için operasyonlar devam ediyor. Diyarbakır’ın kuzeyinde Bingöl’ün güneyinde yapılan operasyonlar uyuşturucuyla terörün; milletin çocuklarının geleceğini karartmakla uyuşturucu baronluğunun nasıl iç içe geçtiğini ortaya koyuyor.
O bölgede operasyonlarda 8.8 ton esrar ele geçirildi 43.9 milyon kök kenevir söküldü ele geçirildi. Bunun piyasa değeri 2.7 milyar lira. Bunların kökü de kazınıyor. 44 milyon kök kenevir ne demek. Uyuşturucuyla terörün nasıl iç içe geçtiğini ortaya koymaktadır. O zaman bütün küresel aktörlere, Batı’ya, Avrupa’ya diyoruz ki (terörü senin benim diye ayırmayın. Gelin topyekun hep birlikte karşı çıkalım. Teröristlerin dünyada, yer yüzünde gidecek yerleri kalmasın. Bunlar insanlığa karşı suç işliyorlar) Bütün dünya Türkiye’nin söylediği noktaya gelmiş durumda. Bundan sonra Türkiye’nin isteği eyleme geçmek. Sadece sözle ve davranışla değil eyleme geçmektir.”

(CİHAN)

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan