Orijinalistart Galeri /Art Ankara’dan fotoğraf ve videolar

Sergiden videoları linkten izleyebilirsiniz

https://www.instagram.com/orijinalistartgallery/

 

 

 

ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, dün düzenlenen ödül töreniyle ATO Congresium’da kapılarını sanatseverlere açtı. ArtAnkara’da geleneksel olarak verilen “sanatçı onur ödülü” bu yıl ressam Prof. Dr. Hasan Pekmezci’ye, “kurum onur ödülü” Burhan Doğançay Müzesi’ne ve “sanata katkı onur ödülü” ise Prof. Dr. Kıymet Giray’a verildi. Törende,  Cumhuriyet’ gazetesine  de fuara katkıları nedeniyle teşekkür plaketi verildi.

Bu yıl Rusya Federasyonu’nun konuk ülke olduğu fuar, keman ve balalayka dinletisi ile açıldı. Fuarın açılış konuşmasını yapan ArtAnkara Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi nedeniyle her yıl mart ayında yaptıkları fuarı ertelemeyi uzun süre düşündüklerini belirterek, “Ruhlarımıza bir tazelik getirmek, iyileştirmek adına, ‘Bilim ve sanatla iyileşeceği’ mottosuyla fuarı yapmaya karar verdik” dedi.

‘HER ŞARTTA SÜRMELİ’

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı ve gazetemizin yazarı Bedri Baykam ise konuşmasına, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladı. Baykam, “Deprem sonrasında da her şeye karşın ısrarla sanata ve bilime önem vermek, bu fuarı açma kararı almak ‘sanat sürmeli felsefesi’ açısından da doğru ve önemliydi. Atatürk’ün bilime ve sanata ne kadar önem verdiğini biliyoruz. Atatürk de sanatın sürmesini, her şartta sizlerin sanatla iç içe olmanızı isterdi” diye konuştu.

KANSU: ATATÜRK’ÜN YADIGÂRI

Konuşmaların ardından fuarın destekçilerine teşekkür plaketi sunuldu. Gazetemiz adına verilen teşekkür plaketini alan gazetemizin yazarı Işık Kansu, Cumhuriyet Vakfı olarak hepinizi selamlıyorum. Bir Atatürk yadigârı olan gazetemiz Cumhuriyet, sanata ve kültüre her zaman destek oluyor. Sayın Bilgin Aygül ile birlikte bu fuarda yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bütün sanatçılarımıza ve sanatseverlerimize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Plaketlerin ardından her yıl geleneksel olarak verilen “sanatçı onur ödülü”, “sanata katkı onur ödülü” ve “kurum onur ödülü” sahiplerini buldu. “kurum onur ödülü” Burhan Doğançay Müzesi’ne, “sanata katkı onur ödülü” Prof. Dr. Kıymet Giray’a, “sanatçı onur ödülü” ise bu yıl ressam Prof. Dr. Hasan Pekmezci’ye, verildi.

‘SANATÇI YAŞAMI SORGULAR’

Fuarın ilk gününde ise ressam-sanat yazarı Abidin Celal Binzet, “Sanat İyileştirir” konulu bir söyleşi yaptı.

Sanatın, yaşamın çıkarsız bir biçimde yorumlanması olduğunu belirten Binzet, “Adına sanatçı dediğimiz kişi bir şekilde yaşamı sorgular ve yansıtır. Hepimiz yaşarken sayısız derecede nesne ve olguyla yüz yüze yaşarız. Sanatçı, kendisinde biriken birbirinden farklı olguları disipline edip yansıtmaya çalışır” dedi.

Binzet söyleşinin ardından Abidin Celal Binzet, Ayşegül Yüksel, Burçak Evren, Evin İlyasoğlu tarafından hazırlanan ve “100. Yılında Cumhuriyet’in Sanatı” kitabını, okurlar için imzaladı.