PINAR KÖKSAL – Yaşar Yanardağ

Bugün size Adanalı değerli bir Hemşehrimizi tanıtmak istiyorum.

PINAR KÖKSAL

20.04.1946 da Adanada dünyaya gelen Pınar Köksal köklü bir ailenin kızıydı.
Babasının Dedesi Osmanlı Meclisi Mebusanında iki dönem Milletvekilliği yapmış Adana Milletvekili Abdullah Çopuroğlu, babası Danıştay Başkan vekilliğinden emekli İbrahim Çopuroğlu, Annesi Adananın ilk iş Adamlarından Mustafa Akdağ’ nın kızı Meliha Çopuroğlu, Dayısı Adana Belediye başkanı ve 10 dönem Adana Milletvekili Zahit Akdağ’ dır.
Babasının memuriyeti dolayısıyla çocukluğu Anadoluyu dolaşarak geçti. İlk Müzik eğitimine Babasının Artvin Vali Muavini olduğu Artvinde 9 yaşında Mandolin ve Keman dersleri alarak başlamış daha sonra Akerdeon ve Lavta çalmayı öğrenmiştir. Kayseri Lisesinden sonra İstanbul Eczacılık yüksek okulunu bitirmiş, 13 yıl Eczacı olarak çalışmıştır. Pet Holding yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Güntekin Köksal ile evlenmiş iki kızı olmuştur.
Daha sonra Pet Holding yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve Adalet bakanlığı ceza infaz kurumları ve Tutukevleri izleme kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür.
Yaptığı 122 bestesinden 98 tanesi TRT repertuarlarında yer almıştır.
Bestelerinden 26 tanesi çok sesli müziğe uyarlanmıştır. İlk bestesi 1982 yılında güfteside kendisinin olan ” Seninle doluyum, Sensiz bomboş.; adlı Acem Kürdi şarkısıdır.
TRT repertuarına ilk geçen bestesi” Mademki çılgın gibi ; adlı fantezi bestedir.
TRT repertuarındaki eser sayısına göre 1700 yıllardan günümüze kadar gelmiş olan 184 Kadın besteci arasında ilk üçe girmektedir.
Müzik dışında Fotoğraf, Resim, Sinema, Tiyatro, Dans gibi tüm Sanat kollarına ilgi duymuştur.
2004 te ilk kişisel Fotoğraf sergisini Ankara’da açmıştır. 19 Ağustos 2019 da Ankara’da vefat etmiştir.
Ruhu şad olsun.

Fotoğraf alıntıdır.
13/7/2022 Yaşar Yanardağ