Bu yıl 20. kez düzenlenen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nin odağında çağdaş Çin sineması var.

Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından bu yıl 1-7 Aralık tarihleri arasında 20. kez gerçekleştiriliyor. “Geleneksel Onur Ödülü” ve geçen yıldan bu yana kültür, sanat ve sinemaya katkılarıyla fark yaratanlara sunulan “TÜRSAK Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülleri”, festivalin 4 Aralık akşamı gerçekleşecek 20. yaş kutlamasında sahiplerini bulacak.

20. Randevu İstanbul’un geleneksel Onur Ödülü Işık Saçan Apollon bu yıl sinemamızın değerli yapımcı ve yönetmeni Necip Sarıcı’ya takdim edilecek. Yeşilçam’ın mutfağında, ses mühendisliğinden yapımcılığa kadar her aşamasında büyük hizmetleri olan, bir sinema emekçisi ve sevdalısı Sarıcı’nın yapımcılığını üstlendiği bir klasik, Metin Erksan’ın filmi “Kuyu” bu vesileyle, filmin yapımcısı Necip Sarıcı ve filmin oyuncularından Demir Karahan’ın da katılımıyla bir kez daha festival kapsamında seyirciyle buluşacak.

TÜRSAK Vakfı’nın kültüre ve sanata katkılarıyla fark yaratan isimleri onurlandırmak amacıyla geçen yıl hayata geçirdiği TÜRSAK Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülü’nün bu yılki sahipleri kültür ve sanata destekleri, katkıları ve varlıklarıyla kültür hayatımızda değişim yaratan, kültürün ve sanatın gelişmesi, yaygınlaşması, geniş kitlelerle buluşarak toplumsal hayatımıza nüfuz etmesinde büyük katkıları bulunan Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve gazeteci, yazar Doğan Hızlan’a takdim ediliyor.

Konuk ülke Çin

Her yıl farklı bir ülkenin sinemasını mercek altına alan “Randevu İstanbul” bu yıl Çin Sinemasını konuk ediyor. CRI (China Radio International) işbirliğiyle gerçekleştirilen “Çin’e Bak, Dünyayı Gör” adlı bu bölüm kapsamında festival, günümüz Çin Sineması’ndaki film üretimini tüm çeşitliliğiyle yansıtmayı hedefleyen 10 yeni filmden oluşan bir seçkiyi seyirciyle buluşturacak. Festivale konuk olacak film ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan gösterimlerden sonra film ekipleri izleyiciyle söyleşecek.

Festival filmleri Zorlu Cinemaximum salonları ile Salt Galata Oditoryumu’nda izleyiciyle buluşacak. Bilet ücreti festival boyunca 11.00 seansları için öğrenci 7.5 TL, Tam 15 TL.; 13.30 – 16.30 – 19.00 – 21.30 seansları için öğrenci 15 TL, Tam 20 TL olarak belirlenmiş. Festivalin ayrıntılı programına http://randevuistanbul. tursak.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

film.iksv.org/tr