36. Sanat yılını kutlayan Ressam Kudret Sönmez’in suluboya tekniğiyle hazırladığı ve Atatürk’ün portrelerinin yer aldığı “Akdeniz Bakışlı Adam” sergisi, Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde açıldı.

“Ata’ya ve bütün mavi düşünceli canlara saygı” temasıyla açılan sergisi büyük ilgi gördü. Atatürk’ün çeşitli dönemlerini içeren tablolarına kendi bakış açısıyla yeniden can veren Ressam Kudret Sönmez, büyük bölümü Atatürk tablolarından oluşan 54 çalışma ile sanatseverlerin karşısına çıkarken, Sanatçı Ersoy Zereyak da sergiye 5 yağlı boya tablosu ile katkı verdi. 

Serginin açılışında konuşan Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Rukiye Çinkılıç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her zaman sanatın ve sanatçının dostu olduğunu belirterek, tabloları büyük bir özenle yapan ressam Kudret Sönmez’e başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Çinkılıç, Atatürk’ün, resmi çizilmeye değer önemli bir isim olduğunu vurguladı.

“ATATÜRK’Ü, TABLOLARIMDA YAŞATACAĞIM”

36. sanat yılında kendisini yalnız bırakmayarak sergiye katılanlara teşekkür eden Kudret Sönmez, bundan sonraki sanat yaşamında da Atatürk’ü tablolarında yaşatacağını anlattı.  

SEYHAN BELEDİYESİNDEN RESSAM KUDRET SÖNMEZ’E KATKI

Öte yandan, Sanata ve Sanatçıya her zaman katkı veren Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay da, ressam Kudret Sönmez ile ilgili özel bir katalog yaptırdı. Akay, katalogun girişinde, “Medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almak için güzel sanatlarda millet olarak muvaffak olmamız gerekiyor.  Atatürk’ün dediği gibi ‘Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur’. Bu alanda Adana’mızın yetiştirdiği değerlerden, sanatıyla topluma ışık saçan Kudret Sönmez’e 36. sanat yılında biriktirdiklerinin dışavurumu ‘Akdeniz Bakışlı Adam’ başlığı altında suluboya tekniğiyle üretilmiş resim sergisi nedeniyle teşekkür ve sevgilerimle…” ifadesini kullandı. 

Sergi 15 Kasım Cuma gününe kadar Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde ziyaret edilebilecek.