Sevmeden yapılmaz – Sinem Vural

Sinem Vural

Yeni yıla yeni planlarla girmeye hazırlanan, müzik sektöründe yer almak isteyenler için bu yazı… Dijital müzik dergisi Back on Stage’in bu ayki sayısında yer alan “Müzik sektöründe iş bulmak mümkün mü?” dosyasını inceledim.

Malumunuz, müzik kişisel bir zevk ama sektörün içerisinde yer almak, sevdiğin işi yapmanın ta kendisi.
Tabii ki birçok genç bireyin de hayali bu sektöre deyim yerindeyse “kapak atabilmek”.
Sektörde iş yok değil ama iş sahibi olmak zahmetli.
Sesle ya da ışıkla ilgilenmek, prodüksiyon ya da booking ile alakadar olmak için öncelikle bir staj döneminden geçmeniz gerekiyor.
Bazı işler ise alaylı öğrenebilecek türden. Okulu yok, en iyi okul bu işin deneyimli isimleri.
Sektörde ismi en çok geçen 16 kişinin demeçlerinin yer aldığı dosyada, bu işi yapmak isteyenlere izlemeleri gereken yollar da gösteriliyor. Neler mi onlar?
İlk olarak meraklı olmalısınız. “Ne nasıl yapılır, kim nasıl performans sergiler, ben nasıl öğrenebilirim?” Ana konu bu olmalı.
Müziği sevmelisiniz. Çok sevmelisiniz. İnanın sevmeden yapılacak bir iş değil. Hele konser organizasyonuyla/prodüksiyonuyla ilgilenecekseniz, geceniz gündüzünüz olmayacak. Yakınlarınızın “Neredesin, görüşemiyoruz!” cümlelerine göğüs germeye hazırlıklı olun. Muazzam bir stres kontrolüne ihtiyacınız var.
Ve her zaman öğrenmek için fırsat kollamalısınız. Ne yazık ki okullarda verilen eğitimler pratikteki gibi olmuyor. Kâğıt üzerinde muhteşem görünen denklemler, gerçek hayatta pek işe yaramıyor. İyi bir gözlemci olmak şart. Müziğin tanıtımını yapacaksanız da konu bundan farklı değil. Elinizdeki projeyi anlamayı ve anlatmayı bilmelisiniz. Bunun gibi daha birçok önemli maddeyi sektörün önde gelen isimleri uzun uzadıya anlatıyor. Merak edenler, derginin bu ayki sayısını internette bulabilir.

Yazının devamını okumak için tıklayın