“Türk Sineması ve Artistleri” kitabı çıktı

Tarsuslu yazar Koral Boro’nun yazdığı “Çocukluğumun/Gençliğimin Türk Sineması ve Artistleri” adlı kitabı Aratos Yayınları’ndan çıktı.

Üç bölümden oluşan kitapta, çocukluğu ve gençliğinin Türk Sineması ile daha çok sinema emekçisi figüranların ve karakter oyuncularının yaşam öykülerine yer verilmiş.

Sinemanın emekçilerine adanan “Çocukluğumun/Gençliğimin Türk Sineması ve Artistleri” kitabının yazarı Koral Boro şunları söylüyor, “İstedim ki benim kuşağıma sinemayı sevdirenler hatırlansın, benim kuşağımın anıları canlansın… İstedim ki dönemin en az star sinema oyuncuları kadar Türk sinemasına değer katan az sayıda başrol üstlenen, ama yeterince bilinmeyen oyuncular, yardımcı karakter oyuncuları, alt rol ve figüran rollerindeki oyuncular tanınsınlar, sahipsiz kalmasınlar.”

Koral Boro yazdığı önsözde, “Bu kitabın telif hakları ve gelirini, Türkiye’nin aydınlık geleceği için özveriri ve cesaretle toplumsal ve kültürel faaliyetler yürüten Aratos’a vererek destek olmaya çalıştım. Sizin ve ulaştığınız çevredeki insanların katkılarıyla bu desteğin olacağına inanıyorum” diyor.

Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık ise kitabın sunuş yazısında Türk sinemasının geçmişinin 100 yılı aştığını dile getirerek, “Koral Boro, kitabında sinemamızın emekçisi olan karakter oyuncuları ve figüranlarına yer veriyor. Onlar Türk sinemasının en çileli kesimi, unutulan yoksullarıydı. Pek çoğu zor yaşam koşulları içinde hayata gözlerini yumdu ya da kendi köşelerine çekilmiş ve varlıkları bile hissedilmiyordu” diye konuştu.

Yedinci sanat sinemanın kolektif bir sanat dalı olduğunu ifade eden Uğur Pişmanlık “Hiç kuşkusuz Yeşilçam sineması, Türk sinemasının mihenk taşıdır. Sinemada, bir filmin ortaya çıkış sürecinde yer alan senaryo, oyuncu seçimi, çekimler, ses, ışık, montaj, gibi aşamalarından geçer. Sonrasında ise, sinema salonlarında gösterime girmeden önce filmin tanıtımına ve izleyiciye duyurulma aşaması vardır. Ve bütün bu süreçler emek ürünüdür, sinema emekçilerinin ürünüdür.

Sinema sadece “star” olarak nitelenen yıldızlarla değil aynı zamanda onlarla var oldu. Filmlerin konusu, kahramanları kadar sinemanın emekçisi figüranlar ve karakter oyuncularıyla güldük, ağladık. Ve en az jönleri kadar onlarla andık sevdiğimiz filmleri.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan