Uğur Pişmanlık’ın “Yeryüzü Olayları” kitabı çıktı

Tarsuslu gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın “Yeryüzü Olayları” adlı kitabı Aratos Yayınları’ndan çıktı.

Geçtiğimiz aylarda “Tarsus’ta Sinema” kitabı yayımlanan Uğur Pişmanlık’ın yeni çıkan “Yeryüzü Olayları” kitabında sanat, edebiyat ve felsefe yazıları yer alıyor.

Aratos Felsefe dergisi yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık, Tarsuslu gökbilimci filozof Aratos’un “Gök Olayları” kitabını yazdığını belirterek, bu kitap için de kendisinin “Yeryüzü Olayları” adını seçtiğini dile getiriyor.

Pişmanlık, Aratos Kitaplığı Kültür Dizisi’nin 46. kitabı olarak yayımlanan kitabın sunuş yazısında, “Aratos bir astronom filozof olarak ‘Gök Olayları’ kitabın yazmış ve evreni anlatmıştır. Ben de kitabımda yeryüzündeki insanlık hallerini, sanat, edebiyat ve felsefe yazılarıyla ele aldım. Hiç kuşkusuz, gök olayları ile yeryüzü olayları arasında diyalektik bağlar var. Bu insanla yaşadığı doğa/evren arasındaki ilişkidir.

Bir de yeryüzünde insanın insanla, insanın doğayla olan ilişkisi var. İnsan halleri ve insanlığın sorunları ve değerleri, onun doğayla ilişkisinde geldiği noktayı da ortaya koyuyor.

Felsefe, ilk çıkışında doğadan başlayarak, insana, varlığa ve ahlaka kadar pek çok kavramı ve maddi hayatı ele aldı.

Felsefenin ilk çıkışı da evrenle/varlıkla ilgili sorularla başlar. İlk gökyüzünü inceleyen doğa filozoflarını gözünü yeryüzüne indirdi, insana ve onun sorunsalına baktı.

Nazım Hikmet’in bir şiirinin dizesinde dediği gibi, ‘Ya yıldızlara hayatı götüreceğiz/Ya yeryüzüne inecek ölüm’.

Tarih, insanlığın yaşadığı yeryüzü olaylarının çetelesini tutar. Tarih ilerledikçe ve insanlığın sorunları da karmaşıklaşarak arttı.

Yazının devamını okumak için tıklayın