Türkiye’de iyi şeyler de oluyor

Aylardır güne çatışmalı, kanlı, ölümlü haberlerle uyanıyoruz.
Her ölüm içimizi acıtıyor, kanatıyor.
Hepimiz yaralıyız.
Her ölümle eksiliyoruz.
Geleceğe ilişkin umutlarımız kırılıyor.
Bu karanlıklar içinde bir ışık arıyoruz.
Oysa bu ülkede iyi şeyler de oluyor.
Bugün bu iyi şeylerden birinden söz etmek istiyorum.

***

Örneğin, TÜYAP’ın Türkiye Yayımcılar Birliği işbirliğiyle Adana’da düzenlediği 9. Çukurova Kitap Fuarı 17 Ocak 2016 akşamı sona erdi. Dokuz gün süren fuarı 281 bin okur ziyaret etti. Bu güzel bir haber değil mi?
Türkiye’de kitap okumaya ilişkin olumsuz bir algı var. Bu, yanlış bir algı; düzeltilmesi gerekiyor. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı, değerli dostum Metin Celâl de köşesinde yazdı. Türkiye, yayıncılık alanında dünyada 11. sırada bulunuyor.
Geçen yıl ülkemizde basılan kitap sayısı 620 milyon 751 bin 618; buna göre kişi başına düşen kitap sayısı 8. Ayrıca kitap eşitliliği açısından da dünyada 11. sıradayız.
Ben de bu bilgilere kitap fuarcılığı açısından katkıda bulunmak istiyorum.
2015 yılında TÜYAP-TYB işbirliğiyle Adana, Samsun, Bursa, İzmir ve İstanbul’da düzenlenen fuarları toplam 1 milyon 577 bin 54 kişi ziyaret etmiş. Bu ziyaretçilerden ilk ve ortaöğrenim öğrencilerinin sayısı 239 bin 856.
Beş fuarda toplam 585 kültür ve edebiyat etkinliği; konferans, açık oturum, söyleşi, dinleti düzenlenmiş. Yüzlerce bilim insanı, edebiyatçı, sanatçı, gazeteci gibi aydınların konuşmacı olarak katıldığı bu etkinlikleri 53 bin 951 kişi izlemiş.

*** 

Bu bilgiler kararan/karartılan dünyamızı biraz olsun aydınlatıyor.
Kitap, en basit anlamıyla bilgi demek; bilgi ise aydınlanmanın yolunu açan kapı olarak tanımlanıyor.
Türkiye’nin dört bir yanında TÜYAP-TYB fuarlarının dışında da çok sayıda irili ufaklı kitap fuarı düzenleniyor.
Açılan her kitap fuarı, fuarlara koşan binlerce ziyaretçi umutlarımızı yeşertiyor.
Üzerinde durulması gereken önemli bir nokta daha var: Fuarlara gelen ilköğrenim öğrencilerinden birçoğu ders kitapları dışındaki kitaplarla ilk kez bu fuarlarda tanışıyor. Sayıları o kadar fazla ki!
O çocuklar yarının okuyan büyükleri oluyorlar.
Okuyan insanları hurafelerle afyonlamak, uyuşturmak, edilgenleştirmek, dolayısıyla kitap-bilgi-aydınlanma kapısından geçen insanları tutsaklaştırarak gericiliğin arka bahçe malzemesi yapmak olası değil!
QBu ayın 23’ü ile 28’i arasında TÜYAP-TYB’nin Samsun’da düzenlediği 2. Karadeniz Kitap Fuarı okurlarla buluşacak.
Yani bir kapı daha…

Deniz Kavukçuoğlu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/466814/Turkiye_de_iyi_seyler_de_oluyor.html

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan