Ünlü Adanalı Tasarımcı Aslı Filinta Vestel ile iş birliğine imza attı

Vestel, Türkiye’nin köklerine inerek kültürel mirasına sahip çıkmak ve bu mirası gelecek nesillere aktarmak için örnek bir iş birliği projesine imza attı. Bu topraklarda ürettiği teknolojiyi dünyanın 163 ülkesine ulaştıran Vestel, Anadolu mirasını dünyaya tanıtan ünlü Türk tasarımcı Aslı Filinta ile Vestel Retro Ailesi için yeni bir seri hazırladı. 4 Ocak Perşembe akşamı Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşen lansmana mimarlar, tasarımcılar, sanatçılar ve cemiyet dünyasından ünlü isimler katıldı. 

Lansmanda konuşan Vestel Pazarlama Genel Müdürü Duygu Badem Uylukçuoğlu, böyle örnek bir projeye imza atmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Uylukçuoğlu, “Vestel bu topraklardan çıkan ve ülkemizin adını tüm dünyaya duyuran büyük bir marka. Ürettiğimiz ürün ve teknolojilerle geleceğin dünyasına bugünden şekil veriyoruz. Bizim için ülkemizin adının tüm dünyada en iyi şekilde yer edinmesi son derece önemli. Dünyanın 163 ülkesine ulaştırdığımız ürünlerimizde teknoloji, donanım ve inovasyon kadar tasarım da çok önemli. Teknolojimizle insanların hayatına dokunup, kolaylaştırmanın yanı sıra şık tasarımlarımızla da yaşamlarına renk ve ahenk katıyoruz. Tasarım markamızın sunduğu en önemli değerlerinden bir tanesi haline geldi. Bu değeri tüketicimize ulaştırma amacıyla, dünyaca ünlü tasarımcı Aslı Filinta ile bir iş birliğine gittik. Birbirinden özel, Anadolu’nun mirası motiflerimizi Vestel’in tasarımı en beğenilen ürünleri arasında yer alan Retro Serisi beyaz eşya ve küçük ev aletleriyle birleştirdik. Bu değerli iş birliğinin toplumsal cinsiyet eşitliğini temel ilkeleri arasında bulunduran markamız için ayrı bir önemi daha bulunuyor. Vestel, kadınların emeğine saygı duyan, sosyal ve ekonomik hayattaki varlıklarının artmasına katkı sağlayan, toplumda, gençlere rol model olmalarının önünü açan bir şirket. Bu kapsamda şirketimizdeki kadın çalışan oranını 2030’a kadar yüzde 40’a çıkarmayı hedefliyoruz. Sponsorluk kapsamında verdiğimiz desteklerle özellikle kadın sporcularımıza ve takımlarımızın öne çıkmasına gayret ediyoruz. Kadınların emeğini yüceltecek iş birliklerini hayata geçiriyoruz. Vestel X Aslı Filinta iş birliği de bunun en güzel örneği. Projede emeği geçen tüm kadınlara ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu iş birliğindeki özel tasarımlarımız, uzun yıllar değerini koruyacak ürünler” diye konuştu.

Aslı Filinta ise iş birliği hakkında şunları söyledi; “Vestel gibi köklü bir Türk markasının; Anadolu geleneğini küresel moda anlayışıyla harmanlayarak çalışan ve sahiden sürdürülebilir bakış açısı ile emin adımlarla ilerleyen genç bir marka ile iş birliği yapması oldukça heyecan verici. Anadolu kültür ve sanatını yaşatmak vizyonu ile yola çıktığımız, Vestel x Aslı Filinta Retro Serisi  iş birliğimizde bu tarihimiz ve kültürümüz için çok önemli olan sanat dallarını bir arada kullandık. Tasarlarken de klasik yöntemlerle değil; özgün bir yorum katarak; hayatımızın; evimizin tam içinde farklı kullanım alanları ile buluşturduk.

Tasarlamış olduğumuz motifler; fabrikada el sanatları hocalarımız ile buluşup, onların engin bilgileri, estetik anlayışları ve zarif işçilikleri ile hayata dönüştü. Geleneklerimizin geleceğe taşınması için yeni dünya düzeninde kullanım alanlarına uygun ve renkli ve canlı ve heyecanlı bir dönüşüme uğrayarak; köklerimizi keşfedilmesini umuyorum.”

Her biri tek tek elle boyandı

Bugüne kadarki çalışmalarında sürdürülebilirliği ve ileri dönüşüm kavramlarını somut şekilde iş modeline adapte eden tasarımcı Aslı Filinta’nın imzasını taşıyan yeni seri beyaz eşyaların her biri tek tek elle boyandı. Beyaz eşyaların üretiminde, Geleneksel Türk Sanatları mezunu kadın sanatçılar görev aldı. Projenin sanat danışmanlığını, eserlerinde yaşamın ve evrenin detaylarını dokularla yansıtan; ışığın etkisini kullanarak benzersiz tasarımlar oluşturan mumlu batik sanatçısı Ceyda Candaş üstlendi. Anadolu’dan esinlenerek yaratılan motifleri taşıyan eserler, 4 Ocak 2024 tarihinden itibaren Vestel internet kanallarında satışa sunuluyor.

Aslı Filinta kimdir?

Kariyerine New York’ta başlayan, uluslararası tanınırlığa sahip genç kuşak tasarımcılardan Aslı Filinta, tasarımlarında ilhamını Anadolu Kültürü’nden alıyor. Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Filinta, ilk koleksiyonunu Mart 2008’de New York’ta sergiledi. 2009 yılında, Paris’teki Who’s Next organizasyonunda Genç Tasarımcılar Moda Ödülü’ne layık görülen Filinta, yine 2009’da Target için bir koleksiyon tasarladı. Ardından Chanel, Dior, Fendi, Loewe, Celine, Lanvin, Martin Margiela, Chloe, Marni gibi üst düzey markalarla beraber Dover Street Market Aoyama’daki Comme Des Garcons pop-up mağazasına davet edilen Filinta, Paris’teki Palais Royal’de yer alan Joyce Gallery’de sergisinin yer alması için davet aldı .

Bugüne kadar BBC, Vogue, The Telegraph, WWD, Wired Italy, Forward, CNN Turk, Daily News Egypt, Vogue Turkey, Tagesspiegel, My Fashion Life, Turkey Fashion, Huffington Post Italy ve Design Forum gibi önemli yayınlarda eserleriyle yer bulan Aslı Filinta, birçok önemli endüstri etkinliğine, üniversiteye ve büyük konferanslara konuk konuşmacı olarak davet ediliyor. Filinta’nın kurduğu markanın kalbi ve gerçekleştirdiği çalışmaların merkezinde, sosyal bilinç ve sorumluluk yatıyor.

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan