Yeni normal arabalı konserler: Bas kornaya, sanatçı sevinsin

Yazgülü Aldoğan

Arabanda oturup korna çalarak canlı müzik performansı dinlemek, arada çıkıp hava almak, dans etmek, evde kapalı kaldığımız günleri unutmak için, bir yeni normal uygulaması: Park Et, Seyret!

Önce evde oturduk, sanat ve kültürü çevirimiçi izledik, sağ olsun, sanatçılar, kültür sanat kurumları da bizi sanatsız bırakmadı, konserler, müzeler, filmler birbiri ardına geldi.

Şimdi “yeni normal” dönemi. Hava sıcak, yaz geldi, dışarı çıkmanın tam zamanı. Ama dışarıda olmanın kurallarına uyarak: maske, sosyal mesafe, hijyen! Ve yıllarca “yazın müzik susmuyor, yıldızların altında devam ediyor” diye yazılar yazdığım açık hava konserleri ne olacaktı? Çare tükenmiyor. İBB, Yenikapı’da boş duran etkinlik alanını arabalı konser mekânına çevirdi. TikTak sponsor olmuş, Kerki Solfej sanatçıları örgütlemiş, Kenan Doğulu’yla başlayan konserler İstanbulluların ilgisini çekiyor. Böyle giderse yakın illerden bile izlemeye gelirler.

Arabanla geliyorsun, park alanına girerken önce araç dezenfekte ediliyor, şimdiye kadar bir araçta üç kişi izni önceki gece gelen genelgeyle dört kişiye çıkmış. Yani şöför artı üç kişi. Yolcuların ateşi ölçülüyor, el dezenfektanı veriliyor. Herkes biletini aldığı yere yönlendirilerek park ediyor, isteyenlere ücretsiz açılır kapanır iskemle dağıtılıyor.

Sonrası gel keyfim gel! İskemleler yerleşiyor, bagajdan kendi iskemle, sehpasını çıkaran da var, yiyecek içeceğini hazırlamış olan da. Soğuk piknik çantası iyi gider; alkolsüz içeceğe izin var. Çaktırmadan alkolünü katan da! Bebeler arabada uyuyor, bir ikisi ortalıkta koşturuyor. Dolunay çıkmış, hava püfür, sahne ve ses düzeni müthiş, sağda solda dev ekranlar, Sertab Erener bekleniyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın