Yine yan yana gelmek – Sinem Vural

Sinem Vural

Her yıl Anadolu’nun dört bir yanında yapılan Milyonfest bu kez “online” olarak düzenlendi.

Geçen yılı pas geçen, bu yıl ise “Artık online etkinlik yapalım” diyen ekip, İstanbul Zeytinburnu’ndaki Fişekhane’de hazırlanan sahnede 4 gün boyunca SosyoApp aracılığıyla müzikseverlerle buluştu.
MFÖ, Sertab Erener, Duman, Athena, Pentagram, Ceza’nın da aralarında olduğu 15 isim dört gün boyunca sahnedeydi. Kimileri akustik performanslar sergiledi, kimileriyse önünde seyirci varmışçasına elektrikli diye tabir ettiğimiz konserler verdi. Tabii ki yer yer teknik aksaklıklar yaşandı, “o da nazar boncuğudur” deyip pek üstünde durmadım. En nihayetinde müzik adına bir hamle yapıldı, değil mi…
Bu yıl ilk kez de bir online festival deneyimlemiş olduk.
Konserler şöyle fiyatlandırıldı: Günlük 10 TL, kombine 40 TL…
Performansların en iyi tarafı ise Anadolu’nun dört bir yanında yapılan Milyonfest’lerde çalışanların bu etkinlikte de yer almasıydı.
Her grup kendi sahne arkası ekibiyle çalıştı. Bu etkinlik serisi sanatçı ekiplerinin ödenekle buluşması için güzel bir yöntem oldu.
Sahne tozunu özleyen ekipler, eskisi gibi kulislerde fakat bu kez sosyal mesafeli bir şekilde hasret giderdi.
Bizler de ekran başında bir nebze olsun konserlerin keyfini sürdük. Binlerce izleyici o alanda değildi ama ekiplerin yeniden bir araya gelmelerinin verdiği pozitif enerjisi ekran başındaki bize yansıyordu. İzleyici sayısının 70 bine yaklaşması ise yalnız olmadığımızı gösteriyordu.
Müzik, müzikten para kazanabilmek, canlı müzik dinleyebilmek nasıl bir lüksmüş tekrar tekrar hatırladık. Sevin ya da sevmeyin, beğenin ya da beğenmeyin fakat müzik adına bir adım atıldığını unutmayın. Umarım 2022’ye kalmadan yine yan yana gelebiliriz.
Canlı konser demişken… Buradan artık yalan hayaller satmaktan yoruldum. Tahmin edersiniz, ne zaman yurt dışında bir konser araştırması haberi okusak ellerimizi kavuşturup “Acaba Türkiye’de de konserler başlar mı?” diye düşünmeye başlıyoruz.
Fakat genelin aşılanması gerekiyor ki konser ve festivaller geri dönsün. Gerçekçi yaklaşırsak bu da bir süre bekleyeceğiz anlamına geliyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın