2019 Z raporu – Sinem Vural

Sinem Vural

Aralık ayının olmazsa olmaz “yılsonu aldım”cılarına ben de katılıyor ve 2019’un kapanış raporunu açıklıyorum… Geride bırakmaya hazırlandığımız yıla şöyle bir geri dönüp bazı işlere haklarını tekrar tekrar teslim etmezsek, yeni yıla giremeyiz gibi geliyor.

Öncelikle hemfikir olabileceklerimizden başlayayım.
Alternatif müzik türlerine baktığımız zaman, bu yılın en heyecan verici albümlerinden birinin Jakuzi’nin “Hata Payı” adlı çalışması olduğunu söyleyebiliriz.
Gaye Su Akyol’un “İstikrarlı Hayal Hakikattir”, Adamlar’ın “Dünya Günlükleri”, Kül’ün “Ait ve Dair” albümleri de ilk aklıma gelenlerden.
Hedonutopia’nın yıl bitmeden çıkan mahsulü “Arzu Utopyası”, Ayyuka’nın “Maslak Halayı” albümü, Efe Demiral’ın “Uyku Pansiyon”u, Uluru’nun “Acrophilia”sı, Congulus’un “Bozkır”ı, Simge Pınar’ın “Güzel Şeyler”i, Ahmet Ali Arslan’ın sanatçı dostlarıyla yaptığı “Bahçeden” çalışması, The Ringo Jets’in “Yadigar” EP’si, Lin Pesto’nun “Son” albümü, Kalben’in “Aşk Çeşmesi” EP’si, Tatu Fly?’ın “Nomad”i, Murder King’in “Fiyasko”su ve In Hoodies’in “Recalibrated Expectations”ı benim tekrar tekrar dönüp baktığım albümlerden.
Single’larıyla da olsa Lalalar’ın çıkışını unutmamakta da fayda var.
Bir de karşı koyamadıklarım var. Dinlerken genellikle “nüktedan” bulduklarım. Liste başım Beatmucit Ceyhuni. Sosyal medya hesaplarımı takip edenler bu isimden sıkıldılar 2019’da. Bana göre şarkılarının içinde kayboluyorsunuz.
Bir de Dolu Kadehi Ters Tut var. Son albümleri “Karanlık” biraz keyiflerde indirime gitse de yine eğlendiğim nadir işlerdendi.
Şaşırtıcı biçimde içime işleyen albümler de oldu bu yıl. Haşmet Asilkan’ın aralık sonunda çıkarmayı başardığı albümü “Bundan Sonraki Günlerimiz Hatırlamakla Geçecek” onlardan biriydi. Paz’ın “Can” albümü de.
Bir de elektronik müzik kısmı var işin…
Bu yıl Dahakara, Non Square, Affet Robot, Islandman ve Akın Sevgör dinlemediyseniz, sizin için üzülürüm.
Gelelim yılın en çok sevilen türü olan rap’e… Favorilerim; Kst’ün “Yangına Körüklen” EP’si, Aga B’nin beklenen albümü “Muaf”, Ethnique Punch&DJ Scotch Egg’in “Kanpai” albümü ve Allame’nin “Av”ı.
Ezhel’i Almanya’ya kaptırdığımızdan bahsetmiyorum bile. Ufo361 ile yaptıkları albüm “Lights Out” sezonun başarılı işlerinden.
Yılın ses getiren olayları da yine rap dünyasından çıktı. Şanışer ve arkadaşlarının hazırladığı “Susamam” şarkısı ile Norm Ender’in gündemden düşmek bilmeyen “Mekanın Sahibi” çalışması rap’in gündemde kalmasında önemli pay sahibi.
“Pop ölür mü”, “Rap zirveye yerleşir mi”, “Rock dirilir mi” tartışmalarına girmeyeceğim. Bu bir trend işi. 2000’lerde rock nasıl yükselişe geçtiyse, 2020’nin sınırında da rap öyle şaha kalktı. Herhangi bir tür için şu an tek çare güncel olması.
Önümüzdeki yıl üretim konusunda gürüldeyenin nehre döneceği ve sadece iyi olanların devamının geleceğini düşünüyorum.
Hepimize şimdiden müzik dolu bir yeni yıl dileğiyle…

Yazının devamını okumak için tıklayın