Adana Müzesi yeniden açıldı

1907’de yapılan Milli Mensucat Fabrikası’nın restore edilmesiyle oluşturulan müze kompleksi içinde yapılan tarım, sanayi ve kent müzeleri ziyaretçilere açıldı.
Adana’da, 1907’de yapılan Milli Mensucat Fabrikası’nın restore edilmesiyle oluşturulan müze kompleksi içinde yapılan tarım, sanayi ve kent müzeleri ziyaretçilere açıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyük müzesini, kompleksini, dünyanın ise beşinci en büyük müzesini Adana’mıza kazandırdık” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2013 yılında başlayan restorasyon sonrası ilk etabı Arkeoloji Müzesi olarak 2017’de, ikinci etabındaki Mozaik Teşhir Salonu da 2018’de ziyarete açılan komplekste, üçüncü etapta yer alacak tarım, sanayi ve kent müzeleriyle ilgili çalışmalar tamamlandı. Komplekste, Adana’nın tarım, sanayi ve kent müzeleriyle ilgili geçmişten günümüze malzeme ve ürünlerin yer aldığı toplam 26 bin 479 metrekare kapalı, 13 bin 754 metrekare açık alana sahip üç ayrı salon hazırlandı.
Kompleksin açılışı bugün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adana Valisi Süleyman Elban, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve ilçe belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

https://yeniadana.net/haber/adana_muze_kompleksi_ziyarete_acildi-82253.html