Adana, portakal çiçekleriyle karnavala yelken açtı – Kudret Sönmez

Eskiden… Asırlar kadar uzun hissettiğim naif geçmişimden bir koku gelir ve sıvanır yüreğime şifa niyetine. Her hatırladığımda yüreğim sökülür, duygularımın bağı çözülür, minicik bir adama dönüşürüm.

 Meymenetsizce hayatımızı tırtıklayan virüslü ve de savaşlı bugünlerde, geçmişe özlem yüklü yelkenlerini açıyor portakal çiçekleri…

 1960’lı, 70’li yıllarda Adana’nın Reşatbey Mahallesi’nden, Gazipaşa Bulvarı civarından, Seyhan Nehri kıyılarından ve ben daha minnacık olduğum için gidemediğim nice topraklardan, bahçelerden gelen o güzelim narenciyelerin çiçek kokuları sarılırdı havamıza… Ruhumuz, en etkili duşunu o atmosferde alırdı. Elimiz, yüzümüz toza, toprağa, çamura bulaşsa da içimiz paklanırdı her daim… Ayrıca, bir zamanlar şehir içi trafiğinde en çok ihtiyaç duyulan ulaşım aracı görevini üstlenen o faytonlar yok mu!.. Üzeri yarı kapalı, 4 tekerlekli dönem araçlarının yakıt ve motor vazifesini gören o güzelim atların asfaltlara bıraktıkları dışkılar bile kirletemezdi hayat yolumuzu.

Neyse ki… Meyvelerini dallarından dört mevsim eksiltmeyen narenciye ağaçlarını kaldırım ve refüjlerde görmek ve sarılmak hâlâ mümkün. Hele ki, o turuncu vitamin toplarını bedavadan alıp sofralarımızın yardımcı yemeği salatalara sıkarak lezzet akıtınca, dokunamaz keyfimize kimse… Bir de, ağacın çiçeklerini dalında, döküldüğü yerde veya bir vazoda izlemek yok mu!… Fışkırdığı toprağa kurban olduğumun portakal çiçekleri… Adına karnavallar düzenleniyor artık, elbette işin içine sanat da eklenerek. Bizler Adana’yı, diğer doğal zenginliklerinin yanı sıra portakal çiçekleriyle tattık, tanıdık, tanıttık… Ve ömürlerimiz boyunca çeşnisine, kokusuna doyamadık, kimseyi de yeterince doyuramadık sanırım.

***

“10. Uluslararası Portakal Karnavalı” 25 Mart 2022 tarihinde Adana’da başladı…  Bazılarımız tarafından “Narenciye Karnavalı” adıyla da benimsenen karnaval, bugün sona erecek. Ben bu satırları sıralarken, karnaval hareketleri yeni başlamıştı. Bundan dolayıdır ki, affınıza sığınarak, etkinliğin sanatsal boyutunda gelişen bilgilerin bazılarını önümüzdeki hafta sonunda paylaşmak zorundayım.

ARD BAŞKANI HÜSEYİN YILMAZ’IN GÖRÜŞLERİ

Adana Ressamlar Derneği (ARD) Başkanı Hüseyin Yılmaz, konuya dair duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“10. Portakal Çiçeği Karnavalı’nda ARD olarak 23-27 Mart günleri arasında dernek adresimizde üyelerimiz ile resim çalıştayı yapmaktayız. 25-27 Mart’ta ise Atatürk Parkı’nda ARD üyeleri ve AÇGSD Başkanı Tevfik Gökdemir ve üyeleri ile beraber yağlıboya resim, karakalem portreler yapacağız. Yanı sıra, karnaval alanında çocukları da aramıza alarak çalışmayı amaçlıyoruz. Önceki yıllarda karnaval etkinliklerinde çalıştaylarımızla yer aldık. İmkânlarımız elverdiğince de yer almaya devam edeceğiz.”